Producenci płyt głównych zdradzają informacje o całej 14. generacji Intela

Producenci płyt głównych zdradzają informacje o całej 14. generacji Intela

Mimo że 14. generacja desktopowych procesorów Intela miała już swoja premierę, to w ofercie wciąż brakuje jeszcze sporej części jej reprezentantów. Nadal czekamy na jednostki z zablokowanym mnożnikiem. Jedni z czołowych producentów płyt głównych ujawnili teraz, jakie modele trafią jeszcze na rynek, podając także kilka szczegółów na ich temat (via VideoCardz).

Znamy wszystkie nadchodzące modele 14. generacji

Kilka dni temu oferta desktopowych procesorów Intela rozszerzyła się o nowe modele reprezentujące 14. generację linii Core. Sęk w tym, że nie jest to jeszcze pełna seria, bowiem pojawiło się łącznie tylko 6 nowych jednostek z odblokowanym mnożnikiem i TDP ustalonym na wartość 125 W. Brakuje zatem procesorów z zablokowanym mnożnikiem i niższym poborem mocy. O tym jakich dokładnie modeli należy oczekiwać dowiedzieliśmy się teraz od producentów płyt głównych. Zarówno NZXT, jak i Gigabyte ujawnili całą rodzinę procesorów Raptor Lake Refresh zdradzając także informacje na temat ich zegarów, pamięci cache oraz TDP.

Zarówno NZXT, jak i Gigabyte ujawnili całą rodzinę procesorów Raptor Lake Refresh zdradzając także informacje na temat ich zegarów, pamięci cache oraz TDP

Ogólnie mówiąc czeka nas jeszcze premiera dwóch podserii. Jedną z nich stanowią klasyczne CPU z TDP 65 W. W jej skład wchodzą: Core i9-14900, Core i7-14700, Core i5-14600, Core i5-14500, Core i5-14400 oraz Core i3-14100. Druga podseria zawiera te same modele, z tym, że każdy z nich otrzymał dopisek "T" na końcu nazwy, co oznacza przede wszystkim niższą wartość TDP w postaci 35 W. Niższy pobór mocy skutkuje jednak znacznie mniejszym taktowaniem bazowym, co widać w tabelkach. Różnic między podstawową linią (65 W) a tą z dopiskiem "T" (35 W) nie ma za to w kwestii ilości pamięci cache L3.

Kiedy pojawią się kolejne procesory 14. generacji?

Z ujawnionych informacji wynika także, iż większość procesorów 14. generacji bazuje na rdzeniu B0. Co ciekawe, jednostki Core i5-14400F oraz Core i5-14400 mają wykorzystać rdzenie B0 oraz C0. Obecnie najwyżej pozycjonowanym procesorem Raptor Lake Refresh jest Core i9-14900K z maksymalnym taktowaniem 6,0 GHz. Krążą jednak informacje, że Intel zamierza wypuścić jeszcze szybszy model w postaci i9-14900KS. Tutaj częstotliwość bez żadnego overclockingu ma dobijać nawet do 6,2 GHz. Niestety tego modelu zabrakło na listach Gigabyte i NZXT. Może to jednak wynikać z późniejszej premiery Core i9-14900KS.

Debiutu kolejnych CPU należących do rodziny Raptor Lake Refresh należy spodziewać się gdzieś na początku przyszłego roku. Według leakstera ECSM, który już w lipcu podał prawidłowy okres debiutu jednostek z odblokowanym mnożnikiem, pozostałe modele będą miały premierę w pierwszym tygodniu 2024 roku. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Producenci płyt głównych zdradzają informacje o całej 14. generacji Intela

 0