Producenci płyt skracają życie Ryzenów? HWinfo wprowadza nową funkcję

Producenci płyt skracają życie Ryzenów? HWinfo wprowadza nową funkcję

Okazuje się, że nasze płyty główne mogą po cichu uśmiercać procesory Ryzen i to szybciej niż można byłoby tego oczekiwać. HWinfo wprowadziło nową funkcję, która wedle twórców tego popularnego narzędzia do monitorowania PC, ujawnia, iż niektórzy producenci płyt głównych z serii X570 ukrywają kluczowe pomiary, zwiększając w tym czasie wydajność procesorów AMD. Taktyka ta jest zbliżona do podkręcania, ale odbywa się na bazowych ustawieniach. W rezultacie, układ pobiera więcej energii i generuje więcej ciepła, co potencjalnie może redukować jego żywot, a to wszystko odbywa się bez wiedzy użytkownika. Co prawda, dość powszechną praktyką jest, że producenci MOBO dostosowują domyślne limity energetyczne chipów, by wycisnąć więcej wydajności z procesora i tym samym pochwalić się, że ich modele osiągają lepszy rezultaty niż konkurencyjne. W rzeczywistości, praktycznie każda firma wprowadza swoje korekty w tym aspekcie dla CPU Intela. Jest to jednak dość istotna różnica, ponieważ Niebiescy wprost pozwalają i nawet zachęcają producentów płyt do dostosowywania limitów energetycznych, by ci mogli bardziej różnicować swoje produkty. Co więcej, te korekty nie wpływają bezpośrednio na żywotność procesorów, ani ich okres gwarancyjny.  

Okazuje się, że nasze płyty główne mogą po cichu uśmiercać procesory Ryzen i to szybciej niż można byłoby tego oczekiwać. 

Producenci płyt skracają życie Ryzenów? HWinfo wprowadza nową funkcję

 

Z kolei z postu opublikowanego przez The Stilt na forum HWinfo wynika, że metoda stosowana przez niektórych producentów, by zwiększyć wydajność płyt X570, powoduje, że ci umyślnie wprowadzają rozwiązanie, przez które płyty błędnie raportują pobór energii w procesorach Ryzen, która przypisana jest do działania w trybie bazowego taktowania. Co więcej, w odróżnieniu od przypadku Intela, AMD nie daje przyzwolenia na taką praktykę, która w tym przypadku może powodować skrócenie życia CPU. „Niektórzy producenci płyt głównych intencjonalnie deklarują nieprawidłowe (zbyt małe) wartości w AGESA. Od kiedy CPU Ryzen na AM4 bazują na telemetrii opartej o VRM płyt do określenia ich poboru energii, deklarowanie niewłaściwej wartości referencyjnej wpływać będzie na pobór energii widziany przez CPU. Dla przykładu, jeśli producent płyt deklaruje 50% właściwej wartości, CPU sądzić będzie, że pobiera tylko połowę energii, którą rzeczywiście otrzymuje. W tym przypadku procesor pozwoli sobie na pobieranie dwukrotnie więcej mocy względem jego prawdziwego limitu, nawet w bazowym trybie. Umożliwi to wyższe taktowania CPU, za sprawą efektywnego zwiększenia limitu mocy, ale sprawi także, że CPU będzie się bardziej grzać i potencjalnie negatywnie wpłynie to na jego żywotność, w ten sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku OC. Różnice jest taka, że w odróżnieniu od podkręcania czy korzystania z AMD PBO, to robione jest całkowicie ukradkiem i dotychczas użytkownik nie mógł tego wykryć i reagować na to” - napisał The Stilt.

Nowa funkcja HWinfo oznacza, że będziemy mogli wykryć, czy płyta główna „okłamuje” procesory Ryzen. Twórcy narzędzia tłumaczą, że zdecydowali się na to, gdyż „dwóch największych producentów płyt głównych wciąż upiera się przy wykorzystywaniu tej luki, by zyskać przewagę nad konkurencją, pomimo iż są nieustannie proszeni, by tego nie robili”. „Sądzimy, że będzie uczciwe, jeśli pozwolimy konsumentom zobaczyć, czy ich płyty robią coś, czego nie powinny”. The Stilt podkreślił, że AMD zdaje sobie sprawę z tych praktyk i choć publicznie ich nie potępia, to jednak wywierać ma naciski na producentów, którzy przyłapani zostali nam tym procederze. Nowa funkcja HWinfo nazywa się CPU Power Reporting Deviation i by z niej skorzystać trzeba pobrać nową wersję oprogramowania. Następnie wystarczy obciążyć CPU, np. za pomocą benchmarku Cinebench i porównać wyniki raportowane przez płytę z tymi w HWinfo.  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Producenci płyt skracają życie Ryzenów? HWinfo wprowadza nową funkcję

 0