Producenci smartfonów nie chcą przepłacać za Snapdragona 865

Producenci smartfonów nie chcą przepłacać za Snapdragona 865

Qualcomm zdecydowało się na dość dziwny ruch, by sprzedawać swój high-endowy SoC Snapdragon 865 jedynie w zestawie z modemem 5G X55. Okazuje się, że decyzja ta sprawiła, że coraz więcej producentów nie chce korzystać w związku z tym z najmocniejszego procesora mobilnego Qualcomm w swoich flagowych smartfonach. Zamiast tego decydują się oni na redukcję kosztów poprzez wybór słabszego układu, co pozwala im nie zwiększać cen ich produktów. Wiele osób przewidywało, że po tym, jak Qualcomm podjął dziwną decyzję i modem X55 nie będzie zintegrowany z platformą Snapdragon 865, a mimo wszystko producenci będą zmuszani do jego kupna, taka sytuacja może mieć miejsce. Tym bardziej, że wcześniej amerykański gigant upierał się, że monolityczny design przynosi bardzo duże korzyści w zakresie efektywności energetycznej czy oszczędności miejsca (nie wspominając o kosztach).  

Zdaje się, że Nokia, LG i Google nie chcą przepłacać za Snapdragona 865 w swoich flagowych smartfonach.

W ostatnim czasie Qualcomm najwyraźniej jednak zmienił zdanie i postanowił promować rozpowszechnianie łączności 5G na swój dość nietypowy sposób, np. wypuczając niższej klasy SoC, takie jak Snapdragon 765/765G, które posiadają zintegrowany modem 5G. Z drugiej strony, producenci smartfonów, którzy chcą skorzystać z najwydajniejszego procesora z oferty firmy, zmuszani są dopłacać do modemu X55, nawet jeśli planowali wypuszczać urządzenie jedynie ze wsparciem dla 4G (co w obliczu obecnej dostępności sieci 5G ma sporo sensu). Z doniesień wynika zaś, że wbrew pozorom, producenci wcale nie są zainteresowani tworzeniem flagowców, które są jeszcze droższe od dotychczasowych, szczególnie teraz, kiedy rynek zdaje się już nasycony, a sprzedaż smartfonów zalicza największy spadek w historii.

Widać już tego pierwsze efekty w postaci flagowych modeli, które posiadają nieco słabsze procesory. Dobrym przykładem jest tu choćby zaprezentowana ostatnio Nokia 8.3 od HMD, gdzie zdecydowano się sięgnąć po tańszy układ Snapdragon 765 ze zintegrowanym modemem 5G. Co więcej, z najnowszych przecieków wynika, że LG w G9 ThinQ także sięgnie po ten SoC, zamiast tradycyjnie dla swoich flagowców zdecydować się na coś z serii Snapdragon 800. XDA Developers odnalazło zaś odniesienia sugerujące, że nadchodzące smartfony Pixel 5 i Pixel 5 XL od Google także pójdą tą samą drogą. Obecna sytuacja na rynku i wycofanie się Intela z tworzenia modemów 5G powodują, że tegoroczne iPhone’y od Apple, które również wspierać mają 5G, korzystać będą z modemów X55, co zmusić ma producenta do bardziej kreatywnego wykorzystania ograniczonego miejsca wewnątrz telefonów, co z kolei odbić może się np. na chłodzeniu lub mniejszej baterii.    

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Producenci smartfonów nie chcą przepłacać za Snapdragona 865

 0