Choć Wi-Fi 6E zostało ogłoszone dwa lata temu, to jednak wciąż trudno znaleźć urządzenia, które wspierają tę technologię. Okazuje się, że sytuacja może nie ulec poprawie i prędzej doczekamy się nadejścia kolejnej generacji tej łączności bezprzewodowej.
Niedawno opublikowany raport sugeruje, że nowy standard Wi-Fi 6E nie odniósł takiego sukcesu, jak oczekiwano, ze względu na czas jego wprowadzenia na rynek. Producenci mogą pozostać przy Wi-Fi 6 do czasu pojawienia się Wi-Fi 7, na które nie powinniśmy już zbyt długo czekać, tym bardziej że będzie ono znacznie szybsze. Raport firmy analitycznej Dell’Oro Group sugeruje, że ograniczenia w dostawach powstrzymują adopcję standardu Wi-Fi 6E. Co więcej, Wi-Fi 7 ma pojawić się już niedługo, więc Wi-Fi 6E może mieć bardzo ograniczoną żywotność.
Choć Wi-Fi 6E zostało ogłoszone dwa lata temu, to jednak wciąż trudno znaleźć urządzenia, które wspierają tę technologię.
Choć Wi-Fi 6E zapowiadane było na początku 2020 roku, to oficjalna premiera tej technologii miała miejsce dopiero w połowie 2021 r. Wi-Fi 6E to standard oznaczający urządzenia, które zapewniają wszystkie zalety Wi-Fi 6 — szerszy zakres częstotliwości, wyższą przepustowość i mniejsze opóźnienia, dodając do tego pakietu wsparcie dla nowego, niezatłoczonego jeszcze pasma o częstotliwości 6 GHz. Dodatkowo użytkownicy otrzymają dostęp do 14 dodatkowych kanałów 80 MHz i 7 dodatkowych kanałów 160 MHz.
W październiku firma Netgear wypuściła pierwszy czterozakresowy router mesh Wi-Fi 6E, a Synaptics używa Wi-Fi 6E do niedawno wprowadzonego bezprzewodowego systemu dokowania monitorów. Wciąż czekamy na takowy router od TP-Link (Archer AX96) czy ASUSa (ROG Rapture GT-AXE11000). Trzeba jeszcze pamiętać, że oprócz routera potrzebujemy też klientów, którzy wykorzystają ten standard. Jednak Wi-Fi 7 jest ponad dwa razy szybsze niż 6E, a firmy już zaczynają prezentować pierwsze produkty Wi-Fi 7, które powinny ukazać się na rynku w 2023 roku.
Integratorzy systemów powiedzieli firmie Dell’Oro, że klienci nadal traktują Wi-Fi 6 jako priorytet, prawdopodobnie dlatego, że komponenty do ich produkcji są łatwiejsze do zdobycia. Oczekuje się, że ograniczenia w dostawach podzespołów utrzymają się do 2022 r., więc warto poczekać na Wi-Fi 7. Grupa twierdzi również, że standardy widma 6 GHz nie zostały jeszcze ustandaryzowane, co wstrzymuje przyjęcie Wi-Fi 6E przez producentów OEM.
Wydany zaledwie rok po Wi-Fi 6 standard 6E zawsze miał stanowić tylko pół kroku w ewolucji tej technologii. Szkoda tylko, że zadebiutował w czasie bardzo trudnej sytuacji na rynku półprzewodników, co powoduje zakłócenie w globalnych łańcuchach dostaw.
Zobacz także:
- AMD potwierdza, że GPU RDNA 3 zadebiutują w tym roku
- Jedyna europejska fabryka pamięci komputerowych znajduje się Polsce i właśnie trwa jej rozbudowa
- Miliarder wszczyna postępowanie przeciw Facebookowi w związku z reklamami oszustw kryptowalutowych
Pokaż / Dodaj komentarze do: Producenci sprzętu sieciowego mogą przeskoczyć Wi-Fi 6E ze względu na braki komponentów