Prognozy przewidują ogromną sprzedaż pamięci DRAM w 2018 roku

Prognozy przewidują ogromną sprzedaż pamięci DRAM w 2018 roku

Nie jest tajemnicą, że ceny pamięci DRAM pozostają na wysokim poziomie od mniej więcej dwóch lat. Jednak jak wynika z najnowszej analizy TrendForce oraz IC Insights, obecnie trwający rok będzie zaskakujący dla producentów kości DRAM, ponieważ przekroczą one barierę 100 miliardów dolarów sprzedaży przy 39% wzroście na rynku. Warto wspomnieć, że w drugim kwartale 2018 roku przychody z segmentu układów pamięci zaliczyły 11,3% progres kwartał do kwartału, a takie firmy jak Samsung, SK Hynix i Micron zagarnęły aż 95% udziałów, co oczywiście miało wpływ na wzrost przychodów wymienionych korporacji. Warto nadmienić, że jeśli przypuszczenia ekspertów znajdą swe pokrycie w rzeczywistości, to będziemy mieć do czynienia z najlepszym rezultatem pośród wszystkich produktów półprzewodnikowych. 

Najnowsze raporty wskazują przekroczenie granicy 100 miliardów dolarów sprzedaży pamięci DRAM.

Prognozy przewidują ogromną sprzedaż pamięci DRAM w 2018 roku


Do innych wyraźnie zauważalnych ciekawostek należy fakt, że pamięci DRAM generują dwa razy więcej przychodów niż chociażby procesory. Przez wiele lat to CPU napędzały zyski, ale wydaje się, że trend się odwraca. Na obecną sytuację składa się wiele czynników, zaś kluczowym z nich jest presja wywierana na pamięci DRAM ze strony smartfonów, które coraz chętniej korzystają z większych i nowocześniejszych układów. Aktualnie trójka najważniejszych dostawców pamięci znajduje się na etapie zwiększania wydajności posiadanych fabryk i podczas gdy Samsung inwestuje w kolejne zakłady produkcyjne, Micron stawia na bardziej nowoczesne rozwiązania w już dostępnych lokalizacjach.

Wielu ekspertów we wspomnianych inwestycjach upatruje szansy powolnego spadku cen pamięci. Dodatkowo TrendForce zauważa, że dostawcy nie będą w stanie utrzymać obecnej rentowności tych podzespołów, gdyż ich twórcy zwiększą produkcję, a także dostawy. Ciężko na ten moment przewidzieć, co po wieszczonym sukcesie sprzedaży przyniesie kolejny rok. Dużo zależy od reakcji poszczególnych firm na panujący trend rozwoju sztucznej inteligencji, która finalnie może zadecydować o tym, czy rynek się ustabilizuje, utrzyma aktualny stan rzeczy lub podąży w znacznie gorszym kierunku niż możemy przypuszczać. Ostatni wypadek z pewnością byłby dobrym scenariuszem dla firm, ale wielką stratą dla wszystkich konsumentów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Prognozy przewidują ogromną sprzedaż pamięci DRAM w 2018 roku

 0