Project Quantum powróci zza grobu. AMD rejestruje patent na oryginalne mini PC

Project Quantum powróci zza grobu. AMD rejestruje patent na oryginalne mini PC

Zapewne niewiele z Was już pamięta, ale przeszło pięć lat temu w trakcie zapowiedzi nowych high-endowych kart graficznych Radeon R9 Fury i R9 Nano, AMD zaprezentowało także niezwykle interesujące urządzenie o nazwie Project Quantum. Był to swoisty prototyp mini PC, zaprojektowany od podstaw przez czerwoną ekipę, bazujący oczywiście na podzespołach tego producenta. O ile Radeon R9 Fury i R9 Nano trafiły na rynek (choć ich żywot był dość krótki, a to ze względu na wysokie koszty związane z zastosowaniem pamięci HBM), tak Project Quantum nigdy nie ujrzał światła dziennego w postaci konsumenckiego produktu. Najnowsze przecieki sugerują jednak, że projekt ten nie został pogrzebany na zawsze i wkrótce może zostać wskrzeszony. Użytkownik Twittera znany jako @Pete_2097 odkrył bowiem patent złożony przez AMD w lutym tego roku i przyznany w ubiegłym miesiącu na projekt znany właśnie jako Project Quantum.   

Ujawniono patent złożony przez AMD w lutym tego roku i przyznany w ubiegłym miesiącu na projekt Project Quantum.   

Project Quantum wyróżniał się przede wszystkim oryginalnym designem obudowy, ten mini PC wyglądał raczej jak konsola do gier niż typowy “Blaszak”. Komputer zaprojektowany był jako “VR PC przyszłości” i stworzony przez AMD od podstaw. Było to urządzenie w niewielkim formacie SFF (small form-factor) charakteryzujące się podziałem na osobne komory. Dolna posiadać miała komponenty chłodzone wodą, a górna sekcja stanowić miała miejsce wymiany ciepła. Celem było zaś pokazanie możliwości graficznych AMD w 2015 roku w możliwie najmniejszej formie (karta Radeon R9 Nano w tym czasie naprawdę robiła wrażenie). Powyżej możecie nawet obejrzeć materiał wideo z projektowania urządzenia przez AMD.  

Po prezentacji sprzętu Project Quantum praktycznie całkowicie zniknęło z radarów. Zakładano, że projekt został uśmiercony, by firma mogła skoncentrować się na innych zadaniach, a nie marnować czas na niszowe urządzenia. Temat jednak powrócił zza grobu wraz z odkryciem patentu, który producent uzyskał 15 września. Ten przedstawia szkice urządzenia, które wygląda praktycznie identycznie jak to prezentowane w 2015 roku. Czyżby więc Project Quantum miało zmartwychwstać wraz z premierą procesorów Ryzen 5000 oraz kart graficznych Radeon RX 6000? Sugerować może to także, że Czerwoni pokazać mogą moc Big Navi w kompaktowej formie. Wszystkiego powinniśmy dowiedzieć się już 28 października, czyli w dniu prezentacji nowych grafik Radeon.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Project Quantum powróci zza grobu. AMD rejestruje patent na oryginalne mini PC

 0