Project Starline - nowy projekt Google pozowoli nam prowadzić wideorozmowy w 3D

Project Starline - nowy projekt Google pozowoli nam prowadzić wideorozmowy w 3D

Narzędzia ułatwiające współpracę i komunikację online były kluczowym punktem konferencji Google I/O 2021, co ma sens, biorąc pod uwagę trwającą pandemię, w której okazały się one niezwykle istotne. W tym celu producent nie tylko ogłosił kilka aktualizacji dla Workspace, ale także zaprezentował Project Starline. To projekt technologiczny Google, który ma umożliwić organizacjom prowadzenie rozmów wideo w trójwymiarze. Trzeba przyznać, że wygląda to naprawdę imponująco i nieco futurystycznie, ale zapewne minie jeszcze nieco czasu, zanim tego typu holograficzne rozmowy zostaną udostępnione szerszej grupie odbiorców. Na chwilę obecną Project Starline zdaje się tworzone jednak głównie z myślą o profesjonalnym wykorzystaniu. 

Na chwilę obecną Project Starline zdaje się tworzone jednak głównie z myślą o profesjonalnym wykorzystaniu. 

Nie da się ukryć, że rynek rozmów wideo jest zdominowany obecnie przez oferty Zooma, Microsoftu, a nawet samego Google, ale ta ostatnia firma uważa, że ​​nadal brakuje im możliwości przekazania poczucia rzeczywistego siedzenia naprzeciwko danej osoby. Aby rozwiązać ten problem, producent od kilku lat pracuje nad projektem Starline, który zasadniczo buduje i renderuje realistyczne modele 3D uczestników rozmowy, dając wrażenie głębi bez użycia okularów czy słuchawek. Jest to możliwe dzięki technikom obejmującym wizję komputerową, uczenie maszynowe, dźwięk przestrzenny i kompresję w czasie rzeczywistym. Nie oznacza to, że technologia jest zależna jedynie od oprogramowania. Google wykorzystywało kilka czujników do renderowania modeli 3D w czasie rzeczywistym, a także 65-calowy system wyświetlania pola światła, aby wzmocnić efekt „magicznego okna”.

W związku z tym Project Starline jest używany tylko we własnych biurach Google, gdzie był testowany przez tysiące godzin. Firma pokazała go również partnerom biznesowym z sektora opieki zdrowotnej i mediów, by zebrać opinię na temat tej technologii. W tym roku rozpoczną się próbne wdrożenia Project Starline z wybranymi partnerami biznesowymi. Biorąc pod uwagę wymagania sprzętowe przedsięwzięcia, jasne jest, że technologia nie jest jeszcze gotowa do użytku przez zwykłych konsumentów, a jej szersza implementacja raczej nie będzie możliwa w najbliższej przyszłości.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Project Starline - nowy projekt Google pozowoli nam prowadzić wideorozmowy w 3D

 0