Proste narzędzie umożliwia odpalenie dowolnej gry na PlayStation Classic

Proste narzędzie umożliwia odpalenie dowolnej gry na PlayStation Classic

PlayStation Classic, które w zamyśle Sony miało przypomnieć fanom tej kultowej konsoli o najlepszych momentach z przeszłości, w rzeczywistości spotkało się ze sporą dawką krytyki, głównie ze względu na swoje teoretyczne ograniczenie do odpalania tylko 20 dostępnych w pamięci gier, a także dość wysoką cenę (przypomnijmy, że za podobną stawkę możemy nabyć PlayStation 3, umożliwiające odpalanie gier z PSX, a za dużo mniejsze pieniądze dostępne jest oryginalne urządzenie). Całkiem niedawno pisaliśmy o pierwszym złamaniu PlayStation Classic i dostaniu się do ukrytych ustawień konsoli oraz odnalezieniu listy gier, jakie pierwotnie mogły zadebiutować wraz ze sprzętem, lecz z jakichś powodów tak się nie stało. Jednak jak się okazuje, PlayStation Classic umożliwia uruchomienie praktycznie dowolnej gry z PSX i może to uczynić osoba nieposiadająca wielkich zdolności hakerskich.

Proste narzędzie stworzone przez jednego z hakerów w założeniu umożliwia odpalenie dowolnych gier z PSX.

Domyślnie musieliśmy się solidnie natrudzić z podzespołami retro konsoli, aby w ogóle odpalić tytuły z legendarnego szaraka, ale teraz cały proces mocno uproszczono. I podczas gdy Yifan Lu oraz madmonkey1907 byli pierwszymi, którym udało się przekroczyć w założeniu niemożliwą do ominięcia barierę, niejaki Pat Hartl postanowił przebić nieco dokonania konkurentów, tworząc specjalne narzędzie BleemSync oparte na licencji open source i wrzucając je na GitHuba. Dzięki temu odpalimy dowolną grę umieszczoną na specjalnie przygotowanym w domu pendrive, choć nadal wymaga to odrobinę pracy - jest to kwestia odpowiedniego ustawienia folderów oraz plików, a następnie edytowania bazy danych i właściwie to wszystko.

Przy okazji podkreślamy, że istnieje realne ryzyko trwałej blokady, a tym samym uszkodzenia maszyny, więc robicie to na własną odpowiedzialność. Ponadto pobieranie obrazów gier z sieci podchodzi pod piractwo i takie działanie jest zdecydowanie zakazane. Finalnie hakerzy dążą do odblokowania opcji uruchamiania dużo nowszych gier, a nawet innych emulatorów (przypomnijmy, że PS Classic działa na darmowym PCSX ReARMed, za co Sony również solidnie się oberwało). Granie w dowolne produkcje ze SNES czy N64 byłoby doprawdy zachęcającą do kupna konsoli propozycją, ale czy jest to realne przekonamy się w przyszłości. Notabene zgodnie z najnowszymi doniesieniami, 31 grudnia na rynku pojawi się dedykowany m.in. PlayStation Classic bezprzewodowy adapter umożliwiający podłączenie znanego z PS4 kontrolera DualShock 4. Cena? 20 dolarów. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Proste narzędzie umożliwia odpalenie dowolnej gry na PlayStation Classic

 0