Prosty mod SPPT pozwala wycisnąć z kart Radeon RX 5700 znacznie więcej

Prosty mod SPPT pozwala wycisnąć z kart Radeon RX 5700 znacznie więcej

Wiele osób, które zamierzają wymieniać kartę graficzną, stoi przed dużym dylematem, którego producenta wybrać. Na początku lipca na rynku pojawiły się zarówno karty z serii GeForce RTX 2000 SUPER od NVIDII, jak i AMD Radeon RX 5700, bazujące na nowej 7 nm architekturze Navi. GPU Czerwonych, jak to przeważni bywa, charakteryzują się świetną opłacalnością, szczególnie po tym jak AMD w ostatniej chwili przed ich premierą zdecydowało się obniżyć ceny, by jeszcze lepiej wypadały na tle zielonych konkurentów. Jeśli zaś nie obawiacie się korzystania z modów, to okazuje się, że relatywnie prostą metodą możecie wycisnąć z nowych Radeonów jeszcze więcej wydajności, wykręcając układ Navi 10 do prędkości 2,2 GHz, a jak tego dokonać przedstawił Igor Wallossek z niemieckiego oddziału portalu Tom’s Hardware.  

Okazuje się, że relatywnie prostą metodą możecie wycisnąć z nowych Radeonów jeszcze więcej wydajności, wykręcając układ Navi 10 do prędkości 2,2 GHz.

Igor Wallossek, który prowadzi także youtubowy kanał Igor'sLAB (w języku niemieckim), opublikował nowy film, w którym pokazuje w jaki sposób uzyskać na kartach graficznych Navi częstotliwość taktowania rdzenia na poziomie 2.2 GHz. Do tego celu wykorzystuje mod trybu SoftPowerPlayTable (SPPT) wprowadzony przez modyfikację rejestru Windowsa. Zanim przejdziemy jednak dalej, trzeba wyraźnie podkreślić, że choć proces nie jest trudny, to jednak ryzykowny, ponieważ na rynku nie ma jeszcze autorskich wersji Radeonów RX 5700 z lepszym chłodzeniem, a rozwiązanie to zwiększa pobór energii grafiki, dlatego rekomendowany jest tu blok wodny, z którego notabene korzysta Wallossek. Tym samym zalecamy, by nie modyfikować w ten sposób swojej karty, jeśli nie znacie się na temacie i nie ma macie odpowiedniego chłodzenia, ponieważ w innym wypadku bardzo szybko osiągnięcie limit temperatury.

Wracając do tematu, sterownik AMD Radeon zaprojektowany jest w taki sposób, że odczytuje tabele PowerPlay z video-BIOS kart RX 5700, kiedy po raz pierwszy je wykryje i zapisuje je w rejestrze systemu, do szybkiego wglądu. Jest to właśnie nazywane SoftPowerPlayTable i jego modyfikacja pozwala na manipulowanie limitem mocy karty graficznej, by uzyskać wyższe częstotliwości taktowania - powyżej 2150 MHz limitu taktowania silnika dla RX 5700 XT i powyżej 1850 MHz dla RX 5700. Pomimo iż limit mocy wzrasta nawet o 90%, to rzeczywiste zużycie nie zwiększa się drastycznie względem referencyjnych 180 W, ponieważ przeważnie sięga 250 W, ale zdarzają się piki do 300-320 W. Metoda Igora zakłada przygotowanie rejestru poprzez wyczyszczenie sterowników za pomocą narzędzia DDU (Display Driver Uninstaller), pobranie i zastosowanie odpowiednich plików aktualizujących rejestr (w sieci znaleźć można już specjalne paczki dla obu kart Navi), które ustawią nowy limit mocy dla GPU. Poniższa tabela pokazuje, czego możemy spodziewać się po danych trybach. W trakcie całego procesu przydać może się też plik do czyszczenia rejestru z dowolnych SPPT. Podkreślamy jednak, że wszystkie zmiany wprowadzacie na własne ryzyko, więc warto je przemyśleć. Wydaje się jednak, że dla wielu osób gra może być warta świeczki, ponieważ jak tłumaczy Igor, wystarczy tylko odblokować 32 W, by RX 5700 XT mógł bezpośrednio rywalizować z w pełni podkręconym GeForcem RTX 2070 FE.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Prosty mod SPPT pozwala wycisnąć z kart Radeon RX 5700 znacznie więcej

 0