Prototyp karty graficznej AMD Radeon RX 6000 prezentuje się na zdjęciu

Prototyp karty graficznej AMD Radeon RX 6000 prezentuje się na zdjęciu

Wiemy już, kiedy AMD zaprezentuje swoją nową generację kart graficznych bazującą na GPU Big Navi. Do oficjalnej zapowiedzi pozostało jednak jeszcze całkiem sporo czasu (28 października) i do międzyczasie spodziewać możemy się licznych przecieków na ten temat. Na dowód tego, zdjęcie prezentujące próbkę inżynieryjną domniemanej karty graficznej AMD RDNA 2 zostało opublikowane w sieci. Tajemnicza fotografia umieszczona przez użytkownika Bilibili na jednym z chińskich portali społecznościowych wywołała spore poruszenie i choć jest szansa, że rzeczywiście mamy tu do czynienia z tzw. Big Navi, to nie mamy takiej pewności, a bazując na tym zdjęciu nie da się tego określić i może to być także dowolny procesor graficzny z rodziny Navi 2x. Niemniej, pojawienie się tego zdjęcia zaraz po oficjalnym ogłoszeniu przez AMD konferencji zapowiadającej Radeony RX 6000 wydaje się być nieprzypadkowe. 

Zdjęcie prezentujące próbkę inżynieryjną domniemanej karty graficznej AMD RDNA 2 zostało opublikowane w sieci.

Laminat zastosowany w przypadku tej grafiki zawiera kilka interesujących oznaczeń, takich jak “Typical Samsung 16 Gb”, co wskazuje na typ zastosowanych pamięci dla tej płyty. Oznacza to, że każdy moduł posiada 2 GB, a źródło przecieku podaje, że karta wyposażona jest w 8 modułów (3+3+2). Sugeruje to, że grafika na zdjęciu korzysta z 256-bitowego interfejsu pamięci. Kolejna etykieta zawiera napis, który trudno w całości rozszyfrować, ale wydaje się, że jest tam napisane “Full ???? Typical XT  A0 ASIC”. Warianty XT kart graficznych AMD przeważnie zarezerwowane są dla serii Radeon RX, co oznacza, że prototyp jest gamingowym modelem, a nie produktem z rodziny Radeon Pro. Laminat pokryty jest przełącznikami DIP i różnymi punktami pomiaru napięcia, co udowadnia, że jest to produkt daleki od finalnej, sklepowej wersji. Widać tu nawet duży cooler w stylu CPU przymocowany do procesora karty, a z lewej strony dostrzec możemy wskaźnik obciążenia LED i dwa złącza zasilające (jedno 8-pinowe). 

AMD wczoraj zaprosiło graczy na prezentację kart graficznych Radeon RX 6000 (nazwa serii została już oficjalnie potwierdzona przez producenta), która odbędzie się 28 października. Zgodnie z obietnicą, Czerwoni pokażą swoje nowe karty graficzne, napędzane architekturą RDNA 2, jeszcze przed debiutem nowej generacji konsol. Grafiki te będą bezpośrednio rywalizować z właśnie zapowiedzianymi kartami NVIDIA GeForce RTX 30, które bazują na architekturze Ampere i trafią na sklepowe półki jeszcze w tym miesiącu. Będzie to pierwsza generacja GPU AMD, która zapewni sprzętowe wsparcie dla technologii ray tracingu i ciekawe, jak wypadać będzie ta funkcja na tle zielonych konkurentów. Z zapowiedzi wynika, że NVIDIA może mocno odjechać AMD za sprawą topowych modeli Ampere i pytanie, czy Big Navi uda się dogonić rywala. Plotki sugerują, że niekoniecznie, choć ceny nowych kart Czerwonych mogą być bardzo atrakcyjne. Z oceną lepiej jednak wstrzymać się do premiery nowych grafik NVIDII i AMD. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Prototyp karty graficznej AMD Radeon RX 6000 prezentuje się na zdjęciu

 0