Prototyp Noctua pasywnie schłodził Intel Core i9-9900K

Prototyp Noctua pasywnie schłodził Intel Core i9-9900K

Osoby kupujące wysokiej klasy procesor do swojego zestawu gamingowego, przeważnie rozglądają się od razu za porządnym systemem chłodzenia, które czy tego chcemy czy nie, przeważnie generuje hałas związany z pracą wentylatora. Oczywiście podejmowano próby skonstruowania pasywnego chłodzenia, jednakże póki co żadne z rozwiązań się nie przyjęło, choćby z powodu niewystarczającej zdolności skutecznego odprowadzania ciepła. Pasywne radiatory dotąd można było stosować jedynie w mniej prądożernych układach. Przykładowo Thermalright HR22, ktry wygląda jak typowy radiator CPU może z powodzeniem schłodzić procesory do TDP wynoszącego 200 W, ale z wentylatorem. Pracując w trybie pasywnym wartość zmniejsza się do zaledwie 65 W. Arctic Alpine to z kolei małe kostki obsługujące maksymalnie do 40 W.

Noctua pokazała prototyp chłodzenia, które w trybie pasywnym może sprostać bez problemów procesorowi Intel Core i9-9900K.

Noctua chce nieco namieszać na rynku i podczas trwających targów Computex pokazała prototyp chłodzenia, które w trybie pasywnym może sprostać bez problemów procesorowi Intel Core i9-9900K, a jest to przecież wydajna, 8-rdzeniowa jednostka z taktowaniem do 5 GHz i TDP na poziomie 95 W. Noctua testowała swój nowy radiator na stosiku podczas targów. Temperatura wewnątrz była wysoka, a pracujący w tych warunkach procesor, po kilku godzinach nie przekraczał 95 stopni Celsjusza. Jaki jest sekret tej konstrukcji. Dużo... bardzo dużo aluminium, miedzi, ciepłowodów i grubych  finów - co jest ciekawostką, bo jak dotąd producenci stawiali na jak najcieńsze finy radiatora.

Podstawa tego prototypowego chłodzenia jest wykonana z miedzi, przytwierdzonej sześcioma ciepłowodami do bloku aluminiowych finów, których grubość wynosi aż 1,5 mm. Cała konstrukcja waży aż 1,5 kg i nie wymaga stosowania wentylatora, ale jeśli zdecydujecie się na jego użycie, to zwiększy się również moc układu. Noctua twierdzi, że bezgłośny wentylator pracujący z prędkością 300 obrotów na minutę zwiększa możliwości rozpraszania ciepła ze 120 W do 180 W. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle produkt trafi do sprzedaży. Ma on jednak być w 100% kompatybilny z pamięciami RAM na płytach LGA115x i AM4.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Prototyp Noctua pasywnie schłodził Intel Core i9-9900K

 0