Przecieki na temat chipsetu Intel X599 dla procesorów Skylake-X

Przecieki na temat chipsetu Intel X599 dla procesorów Skylake-X

Wkrótce powinniśmy się doczekać oficjalnej zapowiedzi procesorów Intel Core 9. generacji, ale to nie wszystko, co niebieska ekipa szykuje na ten rok, ponieważ wiemy, że spodziewać możemy się też nowych układów HEDT, stanowiących odpowiedź na serię Threadripper 2900 od AMD. Według najnowszych doniesień, Intel w związku z tym szykuje nową platformę premium dla entuzjastów, która nazywać będzie się X599. Ta dostępna ma być obok płyt głównych z chipsetem X299, więc nie mówimy tu o następcy, ale raczej o rozszerzeniu oferty producenta o produkt jeszcze wyższej klasy, czyli ultra-premium. Jest to dość niszowy segment rynku, który właśnie jest atakowany przez AMD za pomocą procesorów oznaczonych jako WX, czyli 24-rdzeniowego Threadrippera 2970WX i 32-rdzeniowego Threadrippera 2990WX.

Platforma X599 dostarczyć ma 6-kanałowy kontroler pamięci i znaną z Xeonów podstawkę LGA 3647.

Przecieki na temat chipsetu Intel X599 dla procesorów Skylake-X

Jak na razie Intel przegrywa ten pojedynek bardzo wyraźnie, ponieważ jego topowy model dla platformy X299 oferuje obecnie „jedynie” 18 rdzeni, ale wraz z nadejściem serii Skylake-X mocno podgoni Czerwonych, ponieważ wprowadzi do sprzedaży 28-rdzeniowy i 56-wątkowy układ. Dedykowany mu chipset X599 ma 6-kanałowy kontroler pamięci (druga generacja Threadripperów wciąż pozostaje przy 4 kanałach) i bazować będzie na podstawce LGA 3647, która obecnie wykorzystywana jest w rodzinie procesorów Xeon Scalable. Gniazdo otoczone będzie przez 12 slotów DIMM DDR4, co oznacza spory wydatek dla entuzjastów, którzy będą chcieli wycisnąć z tej platformy wszystko, co się da (sam procesor będzie zapewne już horrendalnie drogi, ale mówimy przecież o rozwiązaniach skierowanych do profesjonalistów, twórców lub tzw. prosumentów i raczej nikt nie kupuje tego typu sprzętu typowo do gier).

W trakcie tegorocznych targów Computex Intel zademonstrował możliwości swojego 28-rdzeniowego układu Skylake-X. Ten po podkręceniu do 5,0 GHz, o czym początkowo producent zapomniał wspomnieć, uzyskał w benchmarku Cinebench R15 w teście wielordzeniowym wynik 7334 punkty. Dla porównania, zaledwie wczoraj donosiliśmy, że overclocker Lucky_N00b wykręcił na nowym topowym procesorze AMD Ryzen Threadripper 2990WX blisko 5,4 GHz (dokładnie 5397 MHz) na wszystkich rdzeniach z SMT (oczywiście przy użyciu ciekłego azotu), co pozwoliło mu uzyskać 8391 punktów w tym samym teście. Czy zatem Intel z góry skazany jest na przegraną? Niekoniecznie, ponieważ mówimy tu o ekstremalnym podkręcaniu, które trudno odnosić do realnych osiągów, a poza tym Niebiescy wielokrotnie udowadniali, że potrafią zapewnić lepsze osiągi jednordzeniowe. Na porównania przyjdzie zatem czas po premierze nowej platformy HEDT Intela.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przecieki na temat chipsetu Intel X599 dla procesorów Skylake-X

 0