Przecieki na temat procesorów AMD Ryzen 7000 (mobilne Phoenix i stacjonarne Raphael)

Przecieki na temat procesorów AMD Ryzen 7000 (mobilne Phoenix i stacjonarne Raphael)

Mobilne procesory z serii Ryzen 5000 dostępne są na rynku zaledwie od kilku tygodni, tymczasem już docierają do nas pierwsze informacje na temat ich następców. Ich źródłem jest Patrick Schur, który cieszy się dobrą opinią w branży, dlatego warto pochylić się nad tymi przeciekami, tym bardziej, że obejmują one zarówno stacjonarne, jak i laptopowe procesory z serii Ryzen 7000. Zdaniem Schura AMD wypuści na rynek zupełnie nowe CPU i APU bardzo blisko siebie, jako część siódmej generacji, która bazować ma na kolejnych rdzeniach Zen. Już wcześniej słyszeliśmy, że nowa generacja desktopowych CPU nosić będzie nazwę kodową Raphael, ale pada tu także nowa nazwa kodowa, Phoenix. Ta odnosić ma się do APU, które zastąpią na rynku układy Rembrandt i dostarczą szereg nowych technologii.

Przecieki wspominają choćby o nazwie kodowej Raphael, czyli desktopowych procesorach pod gniazdo AM5, które trafią na rynek w ramach serii Ryzen 7000.

 

Powodem, dla którego uważamy, że APU Phoenix będą wydawane pod szyldem AMD Ryzen 7000, jest fakt, że układy te mają być następcami Rembrandta, który będzie z kolei następcą procesorów Ryzen 5000 „Cezanne”. Jeśli AMD nie przeskoczy nazewnictwa aż do Phoenix, wtedy seria ta zadebiutować powinna pod nazwą Ryzen 7000, choć z technicznego punktu widzenia wciąż będzie to 6. generacja APU Zen, ponieważ Renoir jest 3. generacją, a Cezanne 4. generacją. Interesujące jest również to, jak sugeruje plotka, że linia APU Phoenix do notebooków zostanie oparta o platformę FP8. Z kolei ostatnie przecieki sugerowały, że układy Rembrandt otrzymają gniazdo FP7, co oznacza, że to wystarczyłoby tylko na jedną generację APU. Możliwe, że AMD zmieniło swoje plany i przeniesie Rembrandta również na FP8 jako rozwiązanie pośrednie, zanim pojawią się APU Phoenix. Niemniej jednak, częsta zmiana podstawki w przypadku platform mobilnych nie jest tak uciążliwa jak na stacjonarkach.

 

Źródło: VideoCardz

Jeśli zaś chodzi o architekturę, Rembrandt będzie wyposażony w odświeżoną wersję Zen 3 wraz z grafiką Navi. Z drugiej strony, APU Phoenix mają już korzystać z architektury Zen 4 i zaktualizowanej karty graficznej Navi. Te APU pojawią się około 2023 roku, więc pozostało nam jeszcze dużo czasu, aby przekonać się, jak naprawdę prezentują się ich rzeczywiste specyfikacje. Co więcej, Zen 4 podobno zastąpi całą podstawową linię Zen 3 w 2022 roku, co oznaczałoby, że AMD nie wypuści w tym roku nowej generacji Zen na rynek konsumencki. W tej chwili nie mamy żadnych szczegółów na temat technologii Zen 4, ale wygląda na to, że poza EPYC Genoa, pierwszymi CPU, które wykorzystają tę architekturę, będą stacjonarne procesory Ryzen, a tegoroczne Ryzen 6000 (Rembrandt) bazować będą na odświeżonej architekturze Zen 3 (Zen3 Refresh). 

Przecieki wspominają także o nazwie kodowej Raphael, czyli desktopowych procesorach pod gniazdo AM5, które trafią na rynek w ramach serii Ryzen 7000. Co zaskakujące, harmonogram pokazuje również Navi (RDNA 3) IP w sekcji Raphael, co może sugerować, że AMD wprowadzi iGPU do swoich procesorów dla komputerów stacjonarnych. W przeciwieństwie do konstrukcji APU, te nadal będą wykorzystywać budowę chipletu. Oczekuje się, że seria procesorów Ryzen Raphael zadebiutuje w połowie 2022 r. Linia procesorów AMD Ryzen 7000 do komputerów stacjonarnych ma być w pełni kompatybilna z nową platformą AM5, która będzie obsługiwać pamięci DDR5 i interfejs PCIe Gen 5.0. Ostatnie plotki sugerowały, że możemy spodziewać się tu wzrostu IPC nawet o 25% i ogólnej poprawy wydajności o 40% w porównaniu do poprzedników (Zen 4 vs Zen 3).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przecieki na temat procesorów AMD Ryzen 7000 (mobilne Phoenix i stacjonarne Raphael)

 0