Przedstawiciel Sapphire ujawnia ceny i wydajność kart AMD Radeon Navi

Przedstawiciel Sapphire ujawnia ceny i wydajność kart AMD Radeon Navi

Dziś już pisaliśmy o nowych przeciekach na temat układów graficznych Navi od AMD, ale najnowsze doniesienia na temat są o tyle ciekawsze, że wprost dotyczą spodziewanej wydajności oraz cen nadchodzących kart graficznych bazujących na tych GPU. Co więcej, źródłem tych informacji jest przedstawiciel firmy Sapphire, który wygadał się w temacie chińskim mediom, oferując przy okazji konkretne szczegóły odnośnie ich specyfikacji. Rzecznik producenta kart graficznych potwierdził, że AMD szykuje dwie karty Radeon RX Navi, których nazwy kodowe to Navi XT i Navi Pro (na rynek trafić mogą zaś jako Radeon RX 3080 i Radeon RX 3070). Ich zapowiedzi spodziewać mamy się już 27 maja, czyli w najbliższy poniedziałek, podczas konferencji AMD w ramach targów Computex 2019, podczas której Lisa Su zaprezentować ma też szczegóły procesorów Ryzen 3000.

Rzecznik producenta kart graficznych potwierdził, że AMD szykuje dwie karty Radeon RX Navi, których nazwy kodowe to Navi XT i Navi Pro.

Przedstawiciel Sapphire ujawnia ceny i wydajność kart AMD Radeon Navi

Zacznijmy od mocniejszego układu Navi XT, który napędzać ma model o domniemanej nazwie Radeon RX 3080. Ten zdaniem przedstawiciela Sapphire oferować ma wydajność nieco lepszą niż GeForce RTX 2070, a jego cena wynosić ma 499 USD, czyli 100 USD mniej niż za wariant Founders Edition karty NVIDII. Jeśli chodzi o wydajność, to informacje na ten temat pokrywają się z tym, co dociera do nas od kilku miesięcy, ale cena jest już wyraźnie wyższa, ponieważ mówiło się raczej o 300 USD. Co prawda konkurent jest wciąż droższy, ale w zamian oferuje dedykowane rdzenie RT (tych zabraknąć ma w przypadku Navi, ale podobno trafią do kart „w przyszłym roku wraz z nową architekturą”) i wsparcie dla DLSS (choć z obsługą tych technologii wciąż jest bardzo słabo). Co ciekawe, wygląda na to, że Radeon VII wciąż pozostanie flagową, najwydajniejszą kartą w ofercie AMD.

Navi Pro stanowić ma zaś serce karty Radeon RX 3070, a wydajność w tym przypadku oscylować ma pomiędzy GeForcem RTX 2060 a GeForcem RTX 2070. Cena wynosić ma zaś 399 USD i choć osiągi ponownie pokrywają się z wcześniejszymi doniesieniami, to cena w tym przypadku także jest o 100 USD wyższa. Warto przy okazji zaznaczyć, że nie otrzymaliśmy jeszcze potwierdzenia nazw tych kart graficznych, a rzecznik Sapphire używa jedynie nomenklatury Navi XT i Navi Pro. Jeśli chodzi o wiarygodność tych informacji, to fakt, że artykuł, w którym opublikowano te szczegóły, został zdjęty z sieci, zdaje się sugerować, że rzeczywiście ktoś wyszedł przed szereg. To jednak nie wszystko, ponieważ dowiedzieliśmy się także, że pierwsza zapowiedź nastąpi 27 maja na Computex, ale na E3 10 czerwca szykowany jest konkretny pokaz możliwości Navi, a sklepowa dostępność oraz pierwsze recenzje ukazać mają się 7 lipca (jest to jednak niedziela, co budzi wątpliwości).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przedstawiciel Sapphire ujawnia ceny i wydajność kart AMD Radeon Navi

 0