Przejęcie Activision Blizzard na ostatniej prostej. Microsoft uzyskał tymczasową zgodę UK

Przejęcie Activision Blizzard na ostatniej prostej. Microsoft uzyskał tymczasową zgodę UK

Saga związana z przejęciem Activision Blizzard trwa półtora roku, ale na szczęście zdaje się zmierzać do końca, czego kolejnym etapem jest wstępna zgoda na transakcję wydana przez brytyjski organ ds. regulacji rynku UK, który był najbardziej sceptyczny co do całego przedsięwzięcia.

UK daje tymczasową zgodę na przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft

Wielka Brytania cały czas blokowała fuzję Microsoftu z Activision Blizzard argumentując to zamiarem ochrony brytyjskiego rynku gamingowego w tym cloud gamingu, któremu mogłaby zagrozić potencjalna dominacja producenta Xboxa po wchłonięciu wydawcy Call of Duty. Po przegranej batalii sądowej przez Federalną Komisję Handlu i uzyskaniu pozwolenia w Stanach Zjednoczonych Wielka Brytania została praktycznie sama na polu bitwy, ponieważ inne kraje także nie mają nic przeciwko połączeniu się dwójki gigantów. Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) najwyraźniej uznał, iż dalsza blokada nie ma sensu i wydał wstępną zgodę na przejęcie.

Microsoft uzyskał tymczasowe pozwolenie na kupno Activision Blizzard od brytyjskiego organu regulującego rynek. Ostateczna decyzja zapadanie do 6 października.

Warto jednak pamiętać, że pozwolenie wydano tymczasowo, co oznacza, że Brytyjczycy w każdej chwili mogą ponownie je zablokować, a ponadto Microsoft uzyskał pozwolenie w drodze pewnego kompromisu, sprzedając prawa do transmisji strumieniowej w chmurze firmie Ubisoft, co skłoniło CMA do wszczęcia nowego dochodzenia w sprawie fuzji. Jego efektem jest właśnie wydana zgoda.

„Chociaż CMA wyraża wątpliwości związane z nową umową, Microsoft przedstawił środki zaradcze, które chwilowo uznano za wystarczające, by rozwiązać problemy. Wprawdzie zrestrukturyzowana umowa znacząco różni się od poprzedniej transakcji i zasadniczo rozwiewa większość obaw, CMA ma ograniczone obawy, że niektóre postanowienia dotyczące sprzedaży praw do transmisji strumieniowej w chmurze Activision na rzecz Ubisoft mogą zostać obchodzone, rozwiązane lub nieegzekwowane” – czytamy w oświadczeniu.

CMA dało sobie czas na podjęcie finalnej decyzji do 6 października i wtedy jeżeli nie wystąpi nic nieoczekiwanego Microsoft uzyska zgodę Wielkiej Brytanii i w zasadzie będzie mógł sfinalizować kupno Activision Blizzard.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przejęcie Activision Blizzard na ostatniej prostej. Microsoft uzyskał tymczasową zgodę UK

 0