Przełomowy chiński dysk optyczny ma 1,6 Pb pojemności. Można na nim zapisać 46 dni wideo 8K

Przełomowy chiński dysk optyczny ma 1,6 Pb pojemności. Można na nim zapisać 46 dni wideo 8K

Chociaż dla większości ludzi nośniki optyczne już dawno przestały istnieć, naukowcy w Chinach spędzili ostatnie 10 lat opracowując nowy typ dysku. Nowość ma niesamowitą pojemność 1,6 Pb, co odpowiada 200 TB danych.

Naukowcy z Uniwersytetu Szanghajskiego ds. Nauki i Technologii (USST) we współpracy z Szanghajskim Instytutem Optyki i Mechaniki Precyzyjnej (SIOM) dokonali przełomowego odkrycia w dziedzinie mediów optycznych. Po dziesięcioletnich badaniach opracowali nowy dysk optyczny, który ma potencjał zrewolucjonizowania sposobu przechowywania danych. W dobie, gdy większość komputerów przestała być wyposażana w napędy dysków optycznych, a młodsze pokolenie czasem nie zdaje sobie nawet sprawy z istnienia takich nośników, ten nowy dysk 3D stanowi istotny krok naprzód. Jego innowacyjna technologia umożliwia przechowywanie danych w znacznie większej liczbie warstw niż dotychczasowe rozwiązania, co pozwoli na zwiększenie możliwości tego typu mediów o kilka rzędów wielkości.

To odkrycie otwiera nowe perspektywy w zakresie przechowywania i dostępu do danych, mogąc znacząco wpłynąć na rozwój technologii informacyjnych. Dzięki pracy naukowców z USST i SIOM możemy być świadkami kolejnego kroku naprzód w dziedzinie technologii przechowywania danych.

Wykorzystując technologię AIE-DDPR (emisja indukowana agregacją - fotomaska domieszkowana barwnikami), naukowcy osiągnęli przełom w możliwościach przechowywania danych. Dzięki zastosowaniu pary laserów do odczytu i zapisu, dysk ten potrafi czytać z obszarów o znacznie mniejszych wymiarach niż długości fal użytych laserów. Kombinacja laserów o długości fal 515 nm i 639 nm do zapisu oraz 480 nm i 592 nm do odczytu umożliwia odczytanie fragmentów o wielkości zaledwie 54 nm przy odstępie między ścieżkami wynoszącym 70 nm. Co ciekawe, folia AIE-DDPR jest na tyle przezroczysta, że naukowcom udało się zapisywać i czytać na 100 warstwach.

W rezultacie dysk osiąga pojemność 1,6 petabitów, co przekłada się na 200 terabajtów. To prawie siedmiokrotnie większa pojemność niż w przypadku największego obecnie dostępnego dysku twardego Seagate Exos Mosaic 3+ o pojemności 30 TB. Dla porównania, przechowując nagrania wideo 8K 400 Mb/s, można przechowywać materiał z około 46 dni. Gra komputerowa Call Of Duty: Modern Warfare, zajmująca 235 GB, zmieściłaby się na tym dysku około 850 razy. 

Obserwuj nas w Google News

Tagi

Komputery

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przełomowy chiński dysk optyczny ma 1,6 Pb pojemności. Można na nim zapisać 46 dni wideo 8K

 0