Przenośna konsolka o mocy PC? AMD Ryzen V1000 napędzi konsolę SMACH Z

Przenośna konsolka o mocy PC? AMD Ryzen V1000 napędzi konsolę SMACH Z

Zapewne większość o ile nie wszyscy zapomnieli już o takim wynalazku jak SMACH Z (o ile w ogóle o czymś takim słyszeli). Kilka lat temu powstał ambitny projekt stworzenia gamingowego PC, który zostałby zminiaturyzowany do rozmiarów smartfona z kontrolerami po obu stronach. Coś Wam to przypomina? A jakże, podobnych pomysłów było już mnóstwo i żaden właściwie nie wypalił. Ze SMACH Z było tak samo. Konsolka w 2015 roku miała mieć 8 GB RAM, 128 GB pamięci na dane, sercem miał być niskonapięciowy procesor AMD, a kontrolę nad tym wszystkim miał sprawować Valve Steam OS, pozwalając tym samym na uruchamianie gier na urządzeniu, albo streamowanie gier z bardziej potężnego urządzenia znajdującego się w domu. Smach Z kilka razy próbowało swoich sił na Kickstarterze, teraz jednak twórcy powracają ogłaszając, że tym razem zbiórka się powiodła, a konsola pod koniec roku trafi na rynek

SMACH-Z może mieć problem w postaci konkurencji ze strony gamingowych smartofnów, jednakże żaden smartfon nie daje możliwości pogrania w autobusie w Wiedźmina 3, GTA 5 i inne gry PC i to w przyzwoitej płynności i jakości. 

W pierwszej wersji urządzenie miało posiadać 5 calowy ekran o rozdzielczości 720p, procesorem miał być AMD SoC z serii G. Następnie zaktualizowano konfigurację, stawiając na procesor  AMD Merlin Falcon (Excavator) RX-421BD SoC taktowany zegarem 2,1 GHz, ze zintegrowanym układem graficznym Radeon R7 taktowanym zegarem 800 MHz. Zmieniono również ekran na 6 calowy o rozdzielczości tym razem FullHD. Razem taka konfiguracja sprawiała, że faktyczni mogliśmy otrzymać przenośny miniPC z ekranem. Projekt jednakże i wtedy nie wypalił i wszystko wskazuje, że całość musiała dojrzeć i poczekać na swój czas. Twórcy jeszcze raz zaryzykowali i tym razem udało im się prawie doprowadzić do wypuszczenia produktu na rynek. SMACH Z otrzymało nowe, wydajniejsze komponenty, ale twórcy konsekwentnie trzymają się procesorów AMD.

W najnowszej wersji, która w tym roku trafi do sprzedaży znajdzie się procesor Ryzen V1605B SoC z grafiką AMD Radeon Vega 8. Według niepotwierdzonych informacji, samo AMD ma rzekomo pokazywać SMACH Z podczas swojego wystąpienia na Tokyo Game Show, które odbędzie się właściwie lada moment. SMACH Z ma być dostarczane w trzech wariantach  - Z, Z Pro oraz Z Ultra, które będą się różwnież konfiguracją bazową, ale mogą zostać dostosowane do użytkownika, tak samo jak większość gotowych zestawów PC. Każda z wersji będzie umożliwiać uruchomienie bazującego na Linuksie SMACH OS praz Windows 10 już na starcie. Ekran tym razem będzie dotykowy, nie zmieniła się jednak jego wielkość i rozdzielczość. Ponownie zobaczymy tu panel FullHD o przekątnej 6 cali. Do wyboru będzie ilość pamięci, która maksymalnie wynosi 16 GB DDR4 oraz wielkość dysku na dane - do 256 GB SSD. Dodatkowo w opcji będą dodatki jak kamerka. Ceny mają zależnie od wersji wynosić od 699 dolarów do 1199 dolarów USD. Konsola trafi na rynek w grudniu tego roku, co zdaje się być przemyślaną datą, która może napędzić sprzedaż. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przenośna konsolka o mocy PC? AMD Ryzen V1000 napędzi konsolę SMACH Z

 0