Przezroczyste ogniwa słoneczne przyszłością energetyki?

Przezroczyste ogniwa słoneczne przyszłością energetyki?

Grupa badaczy, której przewodzi zespół inżynierów z Michigan State University (MSU), jest zachwycona swoimi odkryciami dotyczącymi ogniw słonecznych o wysokiej transparentności. Patrząc całościowo na energetyczne potrzeby USA, zespół MSU stwierdził, iż kombinacja dachowych paneli wraz z przezroczystymi solarami montowanymi w oknach mogłaby niemal całkowicie zaspokajać wewnętrzne potrzeby, ograniczając wydobycie paliw kopalnych.

"Wysoko transparentne ogniwa słoneczne reprezentują przyszłość w nowych zastosowaniach solarów" - powiedział Richard Lunt z wydziału inżynierii chemii i inżynierii materiałowej MSU. "Dokonaliśmy analizy ich potencjału i pokazaliśmy, że wykorzystując tylko niewidzialne światło, te urządzenia mogą dostarczyć podobnego potencjału energetycznego co ich dachowe odpowiedniki. Tutaj jednak zyskujemy dodatkową funkcjonalność, która pozwala na rozszerzenie ich zastosowań w budynkach, samochodach, a nawet elektronice mobilnej". Naukowcy uważają, że cienki, podobny do plastiku materiał stanowiący budulec ogniw słonecznych może być używany nie tylko w oknach budynków, ale również na szybach samochodów, telefonów oraz innych urządzeń z gładką powierzchnią. Absorbując niewidzialne zakresy światła (jak podczerwień i promienie UV) w celu generowania energii, przezroczyste ogniwa uzyskują sprawność na poziomie 5 procent. Tradycyjne ogniwa dachowe pozyskują więcej światła i ich efektywność wynosi od 15 do 18 procent. 

Technologia przezroczystych ogniw słonecznych może być przyszłością pozyskiwania energii ze źródła, które jest w chwili obecnej bardzo słabo wykorzystywane

Badacze z MSU uważają, że są w stanie poprawić osiągi przezroczystych ogniw, które według nich pracują tylko na 30% swojego potencjału. Profesor Lunt wskazał jeden kluczowy powód, dla którego transparentne solary mają tak niskie wskaźniki efektywności. Prace nad tą gałęzią technologii trwają zaledwie pięć lat, co jest skromnym wynikiem w porównaniu do pięciu dekad prac nad tradycyjnymi ogniwami. Ekipa z MSU opracowała i ciągle udoskonala organiczne molekuły, które absorbują tylko UV oraz fale długości bliskiej IR, zamieniając tą energię w elektryczność. Czy nowa technologia stanie się przyszłością w przyjaznym środowisku pozyskiwaniu energii? Na odpowiedź musimy jeszcze poczekać, jednak założenia są bardzo optymistyczne.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przezroczyste ogniwa słoneczne przyszłością energetyki?

 0