Przybywa autorskich wersji kart AMD Radeon RX Vega 64 i 56

Przybywa autorskich wersji kart AMD Radeon RX Vega 64 i 56

Coraz więcej producentów zapowiada swoje autorskie wersje kart z rodziny Radeon RX Vega. Nowe konstrukcje będą zbudowane na autorskich PCB oraz wykorzystywać niereferencyjne systemy chłodzenia, jednocześnie zapewniając większą wydajność niż bazowe modele. XFX kilka dni temu oficjalnie ogłosiło wprowadzenie na rynek swojej wersji kart VEGA, a teraz swoje propozycje przedstawiają Gigabyte, PowerColor i ASUS.

Karty produkcji firmy PowerColor z serii Red Devil obejmują zarówno Vegę 64 jak i Vegę 56. Karty zbudowano w oparciu o rdzeń Vega 10 XT w przypadku Vegi 64 oraz Vega 10 XL - Vega 56. Posiadają one odpowiednio 4096 procesorów strumieniowych i 8GB pamięci HBM2 2048-bit oraz 3584 procesory strumieniowe wraz z 8 GB pamięci HBM2 2048-bit. Karty będą oferować nieznacznie podniesione taktowania, przy czy mocniejsza z kart będzie podkręcona do  1607 MHz w trybie boost, co jest wyższą wartością w porównaniu do kart referencyjnych, jednak wciąż nieco brakuje do wersji chłodzonej cieczą (1677 MHz). Vega 56 będzie posiadać rdzeń taktowany na poziomie 1526 MHz. Chłodzeniem zajmie się potężny 3- slotowy układ złożony z dwóch radiatorów, sześciu ciepłowodów oraz 3 wentylatorów o średnicy 90 mm. Chłodzenie będzie działać w trybie pół-pasywnym, co ma zagwarantować bezgłośną pracę przy mniejszych obciążeniach. Dodatkowo producent na kartach umieścił przełącznik BIOSów pozwalający na wybór jednego z trzech profili: cichy, standard i OC, przy czym ten ostatni zwiększa limity poboru energii oraz zwiększa prędkości wentylatorów, co przekłada się na większy potencjał OC. Zasilaniem kart zajmować się ma 12-fazowa sekcja zasilania. Sugerowana cena producenta 559 euro za Vegę 64. Cena słabszej z kart nie została póki co ujawniona.

 

Rodzina autorskich kart Vega coraz bardziej się powiększa, jednak kwestia ich dostępności pozostawia wiele do życzenia 

Również i Gigabyte zapowiedział swoje autorską wersję układu od AMD. Karta RX Vega 64 posiadać będzie 4096 procesorów strumieniowych i będzie mogła pracować w dwóch trybach - referencyjnym z taktowaniami 1247/1546 MHz oraz trybie boost 1276/1560 MHz. Karta posiadać będzie 8 GB pamięci HBM2 taktowanej na poziomie 1,9 GHz. Jeśli chodzi o wygląd karty, to zdaje się, że mamy do czynienia z ulepszoną, bardziej kompaktową wersją chłodzenia WindForce 2X z 2 wentylatorami o średnicy 100mm, które pracują w trybie pół-pasywnym. Karta w całości pokryta jest masywnym radiatorem, który wykorzystuje 5 rurek cieplnych do kontaktu z GPU. Aby jeszcze polepszyć odprowadzanie ciepła, firma zdecydowała się na umieszczenie płytki backplate na rewersie karty, do której dołożono kolejny heatpipe, co ma zapewnić prawidłowe temperatury GPU i innych elementów również po drugiej stronie PCB. Za zasilanie odpowiadać będzie sekcja zasilania 12+1. Cena póki co pozostaje nieznana.

 

Również Asus postanowił wprowadzić swoją wersję kart RX Vega 64 i 56, niestety wciąż nie znamy ich finalnej specyfikacji, choć karta w teorii miała już swoją premierę. Karty należeć będą do serii STRIX OC, co sugeruje, że będą już fabrycznie podkręcone, nie wiadomo jednak w jakim zakresie. W porównaniu do wersji referencyjnej, Asus wprowadził autorskie PCB oraz system chłodzenia DirectCU III, w którym miedziany rdzeń połączony z ciepłowodami odprowadza nadmiar ciepła do radiatorów, które to schładzane są 3 wentylatorami. Dodatkowo Asus chwali się technologią MaxContact, która ma gwarantować idealne przyleganie chłodzenia do powierzchni GPU.  Producent dodatkowo zamontował na karcie płytkę backplate oraz nieodzowne podświetlenie RGB. Karta co prawda pojawiła się w jednym z włoskich sklepów w cenie 740 euro, jednakże nie ma co się spodziewać większych jej nakładów jeszcze w tym roku.

 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przybywa autorskich wersji kart AMD Radeon RX Vega 64 i 56

 0