Przychody z pamięci DRAM z największym spadkiem od 2008 roku. Producenci tną wydatki

Przychody z pamięci DRAM z największym spadkiem od 2008 roku. Producenci tną wydatki

Spadający w tym roku popyt na produkty technologiczne jest szczególnie widoczny na rynku pamięci. W ostatnim kwartale ich ceny ponownie spadły, co zaowocowało bezprecedensowym spadkiem przychodów producentów. Analitycy nie są pewni, kiedy trend ten się odwróci, ale firmy nie zamierzają czekać i ograniczają produkcję oraz opóźniają plany przejściowe.

Według analityków TrendForce, globalne przychody z pamięci DRAM spadły w trzecim kwartale tego roku o 28,9 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem. Spadek jest największy od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku. Ponadto ceny kontraktowe DRAM na trzeci kwartał spadły o 10-15 procent w porównaniu z drugim kwartałem. Ten spadek pokrywa się prognozami z raportu TrendForce za drugi kwartał z lipca, kiedy ceny spadły o 10,6 procent rok do roku. Dostawy pamięci DRAM do serwerów również spadły w trzecim kwartale.

Według analityków TrendForce, globalne przychody z pamięci DRAM spadły w trzecim kwartale tego roku o 28,9 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Przychody z pamięci DRAM z największym spadkiem od 2008 roku. Producenci tną wydatki

Spośród trzech największych dostawców pamięci DRAM Samsung odnotował największy spadek przychodów – o 33,5 procent. Jednak ogólny udział firmy w rynku wzrósł z 40 do 43 procent. SK Hynix i Micron odnotowały spadek przychodów o około jedną czwartą. Spadek Microna był najmniejszy spośród wielkiej trójki, ponieważ inaczej liczy on swoje wyniki finansowe.

Jeśli weźmiemy pod uwagę sześciu największych producentów DRAM, Nanya odnotowała największy spadek przychodów na poziomie 40,8% ze względu na większą zależność od DRAM i Chin kontynentalnych. PSMC ucierpiało prawie tak samo, odnotowując w trzecim kwartale 40 procent mniej przychodów z produktów DRAM własnej marki. Wreszcie spadające dostawy Winbond spowodowały spadek przychodów o 37,4 procent.

Sytuacja ta spowodowała, że ​​dostawcy ograniczyli plany ekspansji i przejścia na nowe technologie. Spadający popyt na moduły aparatów spowodował, że Samsung ograniczył przejście z pamięci DRAM na sensory obrazu CMOS. Micron opóźnił masową produkcję swojej litografii 1-beta. Winbond obniżył w tym kwartale produkcję w swojej fabryce w Taichung i opóźnia produkcję masową w nowej fabryce w Kaohsiung.

Pogorszenie koniunktury na rynku spowodowało spadek cen pamięci RAM i dysków SSD w 2022 r. Jednak cięcia produkcji oznaczają, że ceny te mogą osiągnąć najniższy poziom pod koniec tego roku, więc użytkownicy, którzy chcą kupić tanie kości RAM i dyski SSD, powinni poczekać do drugiej połowy grudnia. 

Oprócz dysków SSD i pamięci RAM, spadek popytu dotknął także telewizory, smartfony, Chromebooki, karty graficzne i inne urządzenia. Firmy takie jak NVIDIA, Intel, Meta i Amazon odczuły tego skutki dość boleśnie, chociaż ostatni kwartał Apple był całkiem niezły, dzięki dobrej sprzedaży komputerów Mac.

W poprzednich raportach analitycy nie byli w stanie określić, ile potrzeba, aby trend ten się odwrócił, ale prognozy i ogólna globalna sytuacja gospodarcza nie nastrajają zbyt optymistycznie. TrendForce uważa, że ​​dostawcy DRAM będą mieli trudności przynajmniej do pierwszej połowy 2023 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przychody z pamięci DRAM z największym spadkiem od 2008 roku. Producenci tną wydatki

 0