PS5 Pro z podwójnym GPU? Sony rejestruje patent

PS5 Pro z podwójnym GPU? Sony rejestruje patent

Nowa generacja konsol zadebiutowała już na rynku i teoretycznie sytuacja się odwróciła i tym razem to Microsoft na starcie dostarczył na rynek mocniejszy sprzęt (w praktyce jednak nie wygląda to tak jednoznacznie). Można być praktycznie pewnym, że prędzej czy później Sony przeprowadzi kontratak i wypuści PS5 Pro. Japoński producent zarejestrował już nawet nowy patent, który zdaje się sugerować, czego możemy spodziewać się po GPU takiego urządzenia. Ten opisuje bowiem sprzęt określany mianem „skalowanej konsoli do gier”, gdzie znajdziemy podwójne GPU. To PlayStation posłużyć ma zarówno jako standardowa konsola do gier, jak również platforma do grania w chmurze.  

Prędzej czy później Sony wypuści PS5 Pro, a patent producenta sugeruje, że to otrzymać może podwójne GPU. 

W opisie patentu przeczytać możemy ponadto: „W środowisku symulacji wielu GPU zarządzanie buforem ramki może być realizowane przez wiele procesorów graficznych renderujących odpowiednie klatki wideo lub przez renderowanie odpowiednich fragmentów każdej klatki wideo. Jeden z procesorów graficznych steruje wyjściem ramki HDMI poprzez odbieranie informacji o ramkach z drugiego GPU i odczytywanie całych klatek przez fizycznie podłączony port wyjściowy HDMI. Lub też wyjścia GPU mogą być multipleksowane razem”. Po ujawnieniu tego patentu w sieci szybko zawrzało, że Sony już pracuje nad high-endowym PS5 Pro z podwójnym GPU w formacie APU, za który odpowiadać będzie AMD. Jak na razie to tylko spekulacje, ale nie da się ukryć, że patent jest niezwykle interesujący.

Jeśli taka konsola rzeczywiście ujrzałaby światło dzienne, to Sony miałoby niezwykle mocnego asa w rękawie. Niemniej jednak, tego typu sprzęt na pewno byłby bardzo drogi, tym bardziej, że patent wspomina także o większej pojemności pamięci i z tego powodu byłby to raczej sprzęt dla entuzjastów i hardcorowych graczy. Być może jednak konsola byłaby w stanie udźwignąć rozgrywkę w rozdzielczości w 8K, na podobnej zasadzie jak teraz robi to karta graficzna GeForce RTX 3090. Sony zdaje się mocno promować tę technologię, więc jest to niewykluczone. Niemniej jednak, od patentu do finalnego produktu jest daleka droga, a bardzo często tego rodzaju pomysłu nigdy nie przekuwają się w konsumencki sprzęt, więc radzimy podchodzić do tych rewelacji z pewnym dystansem.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: PS5 Pro z podwójnym GPU? Sony rejestruje patent

 0