Putin: Rosja musi rozwijać własne AI, aby konkurować z „monopolistycznym” Zachodem

Putin: Rosja musi rozwijać własne AI, aby konkurować z „monopolistycznym” Zachodem

Jeśli jeszcze ktoś ma wątpliwości, czy sztuczna inteligencja rzeczywiście odgrywa tak istotną rolę we współczesnym świecie, to obawy Władimira Putina w tym zakresie powinny je rozwiać. Rosyjski prezydent ostrzega, że Zachód ma „niebezpieczny” monopol na AI i że Rosja musi zwiększyć swoje badania i rozwój w tej dziedzinie. Nie będzie to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę sankcje nałożone na ten kraj. 

Przemawiając na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji w Moskwie, Putin wezwał do opracowania rosyjskich chatbotów w stylu ChatGPT, które mogłyby konkurować z „uprzedzonymi” zachodnimi modelami. „Myślę, że doskonale zdajecie sobie sprawę, że niektóre zachodnie wyszukiwarki, a także niektóre modele generatywne, często działają w bardzo selektywny i stronniczy sposób” – powiedział Putin. Dodał, że część z tych technologii nie uwzględnia kultury rosyjskiej lub po prostu ją ignoruje i „unieważnia”. Putin uważa, że ​​wiele nowoczesnych systemów jest szkolonych na zachodnich danych na potrzeby rynków zachodnich.

Przemawiając na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji w Moskwie, Putin wezwał do opracowania rosyjskich chatbotów w stylu ChatGPT.

„Monopolistyczna dominacja takich obcych tworów w Rosji jest nie do zaakceptowania, niebezpieczna i niedopuszczalna” – powiedział Putin. Rząd Rosji od lat próbuje rozwinąć własny przemysł technologiczny i zmniejszyć zależność od zachodnich produktów i usług. Inwazja na Ukrainę doprowadziła do wycofania się większości zachodnich firm z Rosji i zawieszenia sprzedaży swoich produktów w kraju, co jeszcze bardziej popchnęło Rosję w stronę rodzimych rozwiązań.

Putin

We wrześniu Putin nakazał swojemu rządowi zwiększenie środków na rozwój superkomputerów i badania nad sztuczną inteligencją. „W najbliższej przyszłości, jako jeden z pierwszych kroków, zostanie podpisany dekret prezydencki i zatwierdzona nowa wersja narodowej strategii rozwoju sztucznej inteligencji” – powiedział na konferencji Putin.

Rosja będzie musiała zmienić niektóre przepisy, pobudzić współpracę międzynarodową (choćby z Chinami) i zapewnić znacznie więcej inwestycji w rozwój sztucznej inteligencji, co przyznał Putin, który pochwalił Sberbank i Yandex za opracowanie własnych generatywnych modeli sztucznej inteligencji i dużych modeli językowych.

Jak podaje instytut Stanforda, w samych Stanach Zjednoczonych istnieje 16 znaczących systemów uczenia maszynowego. Wielka Brytania ma ich osiem, a Rosja tylko jeden. Co więcej, tylko trzech z setek autorów tych systemów pochodzi z Rosji.

W marcu Putin i przywódca Chin Xi Jinping ogłosili, że zamierzają uczynić ze swoich krajów światowych liderów w dziedzinie IT, cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji. Wiadomość o inwestowaniu przez Rosję w sztuczną inteligencję prawdopodobnie zaniepokoi tych, którzy obawiają się, że technologia może zmienić się w Skynet, w tym reżysera Ridleya Scotta, który porównał AI do bomby wodorowej.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Putin: Rosja musi rozwijać własne AI, aby konkurować z „monopolistycznym” Zachodem

 0