Qualcomm chwali się możliwościami Snapdragona 865 za pomocą wideo 8K

Qualcomm chwali się możliwościami Snapdragona 865 za pomocą wideo 8K

Procesor mobilny Snapdragon 865 napędzać będzie tegoroczne flagowe smartfony, a jednym z pierwszych modeli korzystających z usług tego SoC będzie seria Galaxy S20 od Samsunga, której oficjalna zapowiedź odbędzie się już w przyszłym tygodniu. Qualcomm postanowiło więc pochwalić się możliwościami swojego nowego high-endowego chipsetu i opublikowało wideo w rozdzielczości 8K, które nagrane zostało za pomocą urządzenia wyposażonego właśnie w Snapdragona 865. Stanowić może to przedsmak tego, co oferować będzie w zakresie rejestrowania filmów Galaxy S20. Warto przypomnieć, że znajdujący się w Snapdragonie 865 procesor obrazu (ISP) Spectra 480 jest w stanie przetwarzać 2 gigapiksele na sekundę. W teorii przekłada się to na możliwość rejestrowania zdjęć w 200 MP i jednoczesnego nagrywania wideo 4K z HDR oraz wykonywania 64 MP zdjęć.]

Qualcomm opublikowało wideo w rozdzielczości 8K, które nagrane zostało za pomocą urządzenia wyposażonego właśnie w Snapdragona 865.

Wracając do samego filmu 8K, to nagrany został on za pomocą prototypowego smartfona ze Snapdragonem 865 oraz sensorem Sony IMX586 48MP. Trudno jest oceniać samą jakość wideo, bo choć to jest niewątpliwie imponujące i ukazuje nam piękne widoki (m.in. Wielki Kanion), to jednak miejscami widać tu także pewne zaszumienie i ziarnistość, których raczej nie spodziewamy się po tak wysokiej rozdzielczości. Wynikać to może jednak z kilku względów, w tym samego sensora, kompresji YouTube’a czy smartfona, którym wykonano nagranie. Dodatkowo, film nakręcono w listopadzie i spodziewać można się, że od tego czasu cały czas trwały prace nad Snapdragonem 865, więc ostatecznie oczekiwać można jeszcze wyższej jakości.

Tu rodzi się jednak pytanie, ilu użytkowników będzie w stanie rzeczywiście cieszyć się materiałami 8K w pełnej okazałości. Pomimo starań producentów telewizorów, upowszechnienie się standardu 8K to wciąż daleka perspektywa, a stosowanie tego typu ekranów w smartfonach mija się z celem. Jedyną zaletą tak wysokiej rozdzielczości w tym kontekście wydaje się możliwość downsamplingu takiego nagrania do 4K, co powinno zaowocować lepszą jakością. Problemem dla wielu osób może być w ogóle także odtworzenie takie filmu, ponieważ mój stary (ale wciąż jary) Intel Core i5 2500K poległ na tym zadaniu. Wszystkie cztery rdzenie wykorzystywane były w 100%, a mimo to nagranie w 8K przycinało i obarczone było nieprzyjemnymi artefaktami.                  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm chwali się możliwościami Snapdragona 865 za pomocą wideo 8K

 0