Qualcomm chwali się wydajnością Snapdragona X Elite. Wyniki testów wyglądają obiecująco

Qualcomm chwali się wydajnością Snapdragona X Elite. Wyniki testów wyglądają obiecująco

Wygląda na to, że Qualcomm na poważnie chce rzucić wyzwanie Apple, AMD i Intelowi w segmencie procesorów PC wraz ze swoim Snapdragonem X Elite. Firma właśnie udostępniła oficjalnie wyniki tego układu w benchmarkach Geekbench, Cinebench i 3DMark, gdzie wypada on naprawdę dobrze. 

Qualcomm znosi embargo

Qualcomm niedawno zniosło embargo na dane dotyczące wydajności udostępniane dziennikarzom w zeszłym tygodniu, prezentując nowy układ Snapdragon X Elite przeznaczony do lekkich laptopów. Firma odważnie porównała swój chip do wiodących w branży rywali, takich jak AMD Ryzen 9 7940HS, Intel Core i9-13800H, czy Apple M2. Wyniki wydajności Qualcomm mogą sugerować, że wypada on na równi z tymi konkurentami.

Wyniki wydajności układu Snapdragon X Elite wyglądają naprawdę dobrze, choć z oceną lepiej wstrzymać się do niezależnych testów. 

Snapdragon X Elite

Pokaz na żywo

Przeważnie sceptycznie podchodzimy do wyników prezentowanych przez producentów, ale Qualcomm zorganizowało demonstrację na żywo podczas wydarzenia za zamkniętymi drzwiami, dając dziennikarzom i testerom wczesny wgląd w nowe systemy referencyjne. Te demonstracje obejmowały System A z 15,6-calowym wyświetlaczem 4K i TDP Snapdragona ustawionym na 80 W, a także System B z mniejszym 14,5-calowym ekranem o rozdzielczości 2,8 K i obniżonym TDP do 23 W. Chociaż istniały różnice w rozdzielczości ekranu i rozmiarze baterii, były one nieistotne w testach syntetycznych procesora.

Modyfikacja TDP bezpośrednio wpłynęła na możliwości przetwarzania układu poprzez dostrojenie krzywej częstotliwości napięcia. Ta korekta zaowocowała częstotliwościami taktowania do 3,8/4,3 GHz dla platformy z 80 W chipem (dla odpowiednio częstotliwości dla dwóch i wszystkich rdzeni) oraz 3,4/4,0 GHz dla systemu z 23 W Snapdragonem. Warto zauważyć, że oba laptopy wykorzystywały tę samą pamięć LPDDR5X-8533.

Wyniki testów syntetycznych

W przypadku pokazu możliwości GPU Adreno, zamiast wykorzystywać benchmarki dla komputerów PC z systemem Windows, Qualcomm zdecydowało się na wieloplatformowe i stosunkowo przestarzałe testy, takie jak test porównawczy Aztec Ruins. Warto zauważyć, że wybrano test 3DMark Wild Life Extreme, a nie np. 3DMark Speed ​​Way. Decyzja ta tłumaczona była uwzględnieniem układu Apple M2, który nie obsługuje systemu Windows.

Adreno w Snapdragonie X Elite zapewnia lepszą wydajność w 3DMark Wild Life Extreme i GFXBench Aztec Ruins (1080p, tryb normalny) w porównaniu z iGPU AMD i Intela w modelach Ryzen 9 7940HS i Core i7-13800H. Prezentacja pokazała, że ​​procesor graficzny Adreno przewyższa pod względem wydajności wszystkie trzy porównywalne systemy, jedynie układ M.2 pokonywał niskonapięciowy wariant B od Qualcomm, choć przegrał z 80 W wersją. 

Wydajność w grach

Jeszcze ciekawsze dane zaprezentowano na kanale YouTube Geekerwan, gdzie przeprowadzono testy Snapdragona X Elite w dwóch grach. W porównaniu pominięto drugą grę, która nie wykorzystywała w pełni procesora graficznego, wskazując na problemy ze sterownikami. Możemy jednak sprawdzić, jak nowy układ Qualcomm poradził sobie z Control.

Niestety wygląda na to, że obsługa ray tracingu jest obecnie niedostępna w Snapdragonie X Elite. Porównanie obejmowało Control przy niskich ustawieniach graficznych w rozdzielczości 1080p i 1440p, gdzie procesor Qualcomm osiągnął odpowiednio około 53 kl./s i 32 kl./s. Przy tych ustawieniach wydajność procesora jest porównywalna z iGPU AMD Radeon 780M (RDNA 3) i pokonuje iGPU Intel Xe-LP w Core i7-13700H. Jednak nie dorównuje Apple M2 Max i jakiemukolwiek oddzielnemu procesorowi graficznemu RTX, przy czym 3050 jest co najmniej dwa razy szybszy.

Jak wypada CPU?

Qualcomm udostępnił także kilka syntetycznych benchmarków dla rdzeni procesorów, które dają nam wgląd w możliwości platformy. Chip X Elite ma jednak istotną wadę – zadebiutuje najwcześniej za pół roku i do tego czasu krajobraz może mocno się zmienić. Apple już pokazało 3 nm układy M3, a pozostali rywale także nie śpią. AMD ma zamiar wprowadzić na rynek serię Strix Point z nowszą architekturą procesorów Zen 5, a Intela dzieli zaledwie 1,5 miesiąca od premiery Meteor Lake. Oznacza to, że Snapdragon X Elite może nie robić już takiego wrażenia, jak będzie debiutował na rynku.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm chwali się wydajnością Snapdragona X Elite. Wyniki testów wyglądają obiecująco

 0