Qualcomm chwali się, że Snapdragon X Elite jest szybszy niż Apple M3

Qualcomm chwali się, że Snapdragon X Elite jest szybszy niż Apple M3

Qualcomm chwali się, że Snapdragon X Elite jest znacznie szybszy niż chipy Apple M3, mimo że wrażenia użytkownika mogą się różnić. Jest to dość odważnie i wciąż niepotwierdzone twierdzenie producenta chipów ARM. 

Qualcomm ogłosiło niedawno układ typu system-on-chip (SoC) Snapdragon X Elite jako nowy procesor ARM klasy laptopowej, stwierdzając, że jest tak mocny, że pobije procesory x86 Intela i AMD. Producent chipów twierdzi teraz, że najnowszy procesor z linii Snapdragon może zapewnić wyższą wydajność niż SoC M3 od Apple.

Podczas swojej październikowej zapowiedzi Qualcomm stwierdził, że chip Snapdragon X Elite może dorównać szczytowej wydajności chipowi Apple M2 Max SoC, zużywając o 30% mniej energii. Apple zaprezentowało serię M3 zaledwie tydzień po ujawnieniu Snapdragona X Elite, więc Qualcomm postanowił wrócić do tematu, potwierdzając swoje śmiałe tezy dotyczące wydajności.

Qualcomm twierdzi, że Snapdragon X Elite przewyższa chipy Apple M3 pod względem wydajności jedno i wielowątkowej.

Obecnie producent twierdzi, że rdzenie procesorów Oyron przewyższają chipy Apple M3 pod względem wydajności jednowątkowej CPU. Projektant chipów zauważył również, że rdzenie Oyron są o 21 procent szybsze niż rdzenie M3 przy obciążeniach wielowątkowych. Konstrukcja Snapdragon X Elite obejmuje CPU, GPU i dedykowaną jednostkę NPU do przyspieszania obciążeń opartych na sztucznej inteligencji.

Apple M3

Sascha Segan, starszy menedżer ds. public relations w Qualcomm, stwierdził, że ​​użytkownicy mogą doświadczać różnych poziomów wydajności w przypadku różnego oprogramowania. Oznacza to, że tak naprawdę trudno tu o jednoznaczne obiektywne porównanie. Podczas gdy Apple zaprojektował chipy M3 do napędzania systemu macOS, Qualcomm zaprojektował Snapdragon X Elite specjalnie dla systemu Windows ARM.

Qualcomm reklamuje Snapdragon X Elite jako przełomową technologię chipową, zdolną do zapewnienia doskonałej wydajności i energooszczędności. Inżynierowie specjalnie zaprojektowali SoC z jednostką Hexagon NPU dla sztucznej inteligencji. Firma twierdzi, że jest to najpotężniejszy, inteligentny i wydajny procesor do laptopów, jaki Qualcomm kiedykolwiek stworzył dla systemu Windows, ale trudno oczekiwać, że nowy układ będzie słabszy od wcześniejszych, więc takie zapewnienia zawsze są trochę śmieszne. 

Pierwsze laptopy z systemem Windows Arm i procesorem Snapdragon X Elite SoC od różnych marek, w tym Acer, Asus, Dell, HP, Honor, Lenovo, Microsoft i Samsung, powinny pojawić się w połowie 2024 roku. Qualcomm dostarczył już kilka wczesnych (niemarkowych) systemów swoim pracownikom i najwyraźniej zbiera pozytywne opinie na temat wydajności i wbudowanych możliwości sztucznej inteligencji.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm chwali się, że Snapdragon X Elite jest szybszy niż Apple M3

 0