Qualcomm największym dostawcą procesorów mobilnych w 2020 roku

Qualcomm największym dostawcą procesorów mobilnych w 2020 roku

W branży procesorów mobilnych kluczowym graczem pozostawał Qualcomm, co uległo zmianie w trzecim kwartale 2020 roku, kiedy to MediaTek wyprzedził producenta Snapdragonów, wysuwając się na prowadzenie. Jak jednak wskazuje raport Strategy Analytics tajwańskie przedsiębiorstwo niezbyt długo świętowało ów wynik, ponieważ amerykański konkurent wrócił na dawne miejsce. Zgodnie z dostępną informacją Samsung odpowiadający za układy Exynos był w zeszłym roku piątym co do wielkości na świecie dostawcą SOC dla smartfonów, reprezentując 9% rynku pod względem przychodów. Sytuacja Samsunga w przypadku procesorów zależy w znacznej mierze od zainteresowania serią Galaxy. Firma w zeszłym roku obroniła swój status największego na świecie producenta smartfonów, ale odnotowała spadek dostaw telefonów.

Qualcomm był w 2020 roku największym dostawcą procesorów mobilnych na świecie. Samsung zajął piąte miejsce.

Qualcomm największym dostawcą procesorów mobilnych w 2020 roku

Qualcomm był czołowym dostawcą procesorów do smartfonów z 31-procentowym udziałem w przychodach, za sprawą popytu na Snapdragony, podczas gdy Apple zajęło drugie miejsce z 23-procentowym udziałem, wzmacniając swoją pozycję po premierze iPhone'ów 12 z A14 Bionic na pokładzie. Chiński HiSilicon uplasował się na trzeciej lokacie z 18-procentowym udziałem w przychodach, aczkolwiek jego dostawy spadły o 20 procent z powodu sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone na partnerów biznesowych, w tym Huawei. MediaTek Inc. w skali rocznej nieiwle ustępował HiSilicon plasując się na czwartym miejscu z udziałem 18%.

O 40% w skali całego 2020 roku wzrósł popyt na chipy wykonane w technologii 7 nm i 5 nm przynosząc korzyści dla fabryk takich jak TSMC. Analitycy prognozują, że Samsung Mobile będzie odnotowywał lepsze wyniki w obecnym roku za sprawą zwiększonych dostaw produktów 5G. Przy okazji producent równie dobrze poradził sobie w segmencie chipów dla tabletów mając 7% udziałów i plasując się za MediaTek (8% udziałów). Ogółem światowy rynek tabletów odnotował w 2020 roku wzrost o 36% generując 2,6 mld dolarów, co jest spowodowane pandemią COVID-19, która zmusiła ludzi do przejścia na pracę oraz naukę zdalną.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm największym dostawcą procesorów mobilnych w 2020 roku

 0