Qualcomm oskarżony o fałszowanie wyników testów X Elite. Wydajność znacznie poniżej deklarowanej

Qualcomm oskarżony o fałszowanie wyników testów X Elite. Wydajność znacznie poniżej deklarowanej

Qualcomm został oskarżony o manipulowanie wynikami testów porównawczych swoich najnowszych procesorów Snapdragon X Elite i Snapdragon X Plus, przeznaczonych do laptopów.

Według doniesień z SemiAccurate, Qualcomm jest podejrzewany o manipulowanie wynikami testów dla SoC Snapdragon X Elite i X Plus, które są dostarczane producentom i mediom. SemiAccurate powołuje się na dwa „główne” przedsiębiorstwa oraz na informacje pochodzące z „głębokiego źródła w Qualcomm”. Jednym z głównych problemów zauważonych przez źródła jest fakt, że nawet najlepsi producenci nie są w stanie osiągnąć takich samych wyników testów, jakie prezentuje Qualcomm.   Inżynierowie Qualcomma podobno powiedzieli SemiAccurate, że winę ponosi słaba optymalizacja systemu Windows działającego na procesorze Arm oraz słabe chłodzenie. Jednak nawet po upływie pewnego czasu i możliwości poprawy chłodzenia, testerzy nadal podobno nigdy nie zbliżyli się do wybranych przez Qualcomm testów porównawczych, a jedno anonimowe źródło porównuje Snapdragon X Elite z chipami Intel Celeron. 

Qualcomm został oskarżony o fałszowanie wyników wydajności najnowszych chipów X Elite. Media nie mogą przeprowadzać niezależnych testów, a producenci skarżą się, że realna wydajność to zaledwie 50% deklarowanej. Wewnętrzne źródła twierdzą, że Qualcomm był świadom nieprowidłowości w benchmarkach.

Podczas październikowego szczytu Snapdragon Summit Qualcomm zaskoczył swoim zachowaniem podczas prezentacji układu Snapdragon X Elite. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej podczas targów MWC, gdzie firma przedstawiła slajdy sugerujące, że procesor układu X Elite przewyższa procesory Apple, AMD i Intela, bez dostarczenia konkretnych danych, które mogłyby potwierdzić te twierdzenia. Firma podała wyniki testów, ale media nie miały możliwości przeprowadzania własnych ocen wydajności. Qualcomm zapowiedział, że da mediom czas na zweryfikowanie tych informacji przed oficjalną premiera chipów, co dotąd wciąż nie nastąpiło.

Co gorsza, gdy producenci otrzymali swoje pierwsze próbki układów, wyniki wydajności znacznie odbiegały od tych deklarowanych przez Qualcomm - osiągały ledwie 50% deklarowanej wydajności. 

Źródła zbliżone do Qualcomm twierdzą, że benchmarki zostały sfałszowane i że Qualcomm był tego świadomy. Laptopy wykorzystujące nowe układy mają trafić na rynek w czerwcu, a mimo to Qualcomm nadal nie zezwala na niezależne testowanie sprzętu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm oskarżony o fałszowanie wyników testów X Elite. Wydajność znacznie poniżej deklarowanej

 0