Qualcomm prezentuje Snapdragona 678, czyli nowy SoC dla smartfonów ze średniej półki

Qualcomm prezentuje Snapdragona 678, czyli nowy SoC dla smartfonów ze średniej półki

Qualcomm w ostatnim czasie koncentrowało się głównie na wyższych seriach swoich układów mobilnych, ale producent nie zapomniał także o procesorach Snapdragon 600 dedykowanych smartfonom ze średniej półki. Postanowił więc właśnie rozszerzyć ich ofertę o nowy model o nazwie Snapdragon 678. Tak naprawdę jest to jednak nieco odświeżony Snapdragon 675 z 2018 roku. Choć wydawać by się mogło, że po dwóch latach doczekamy się dużego upgrade, to niewiele się tu zmieniło. Wciąż otrzymujemy to samo CPU z rdzeniami Kyro 460 i GPU Adreno 612, jak w poprzedniku. Amerykański producent chwali się jednak, że wprowadzone przez niego poprawki i optymalizacje sprawiają, że Snapdragon oferuje wyższą wydajność od poprzednika, pomimo pozostania przy tym samym 11 nm procesie technologicznym. 

Snapdragon 678 to tak naprawdę jest to jednak nieco odświeżony Snapdragon 675 z 2018 roku.

Tym razem CPU rozpędza się do 2,2 GHz, czyli o 200 MHz więcej niż w Snapdragonie 675. Również GPU miało doczekać się usprawnień, które poprawiają jego osiągi, ale Qualcomm w tym przypadku nie podaje szczegółów. Nie należy się jednak spodziewać jakiegoś dużego wzrostu wydajności. Znajdujący się na pokładzie układ ISP Spectra 250L pozwala na nielimitowane nagrywanie w 4K i wspiera zdjęcia o rozdzielczości do 48 MP. Pozwala także obsłużyć podwójne aparaty z 16 MP sensorami, a nie zabrakło też typowych funkcji wykorzystywanych w nowoczesnych smartfonach, takich jak tryb portretowy, optyczny zoom (5x) czy tryb nocny.  

Jeśli zaś chodzi o łączności, Snapdragon 678 korzysta z tego samego modemu LTE, Snapdragon X12, co poprzednik. Qualcomm dodało w tym przypadku jedynie funkcję o nazwie License Assisted Access (LAA), która wykorzystuje nielicencjonowane pasmo 5 GHz w połączeniu z techniką Carrier Aggregation w celu zwiększenia przepustowości. W idealnych warunkach oczekiwać możemy naprawdę szybkich prędkości pobierania, dochodzących nawet do 600 Mb/s. X12 nie wspiera jednak technologii 5G, a nie uświadczymy tu także Wi-Fi 6 (jedynie Wi-Fi 5 i Bluetooth 5.0). Snapdragon 678 zapewne będzie popularnym wyborem wśród takich chińskich producentów jak Xiaomi czy Oppo, ponieważ ci chętnie korzystali z poprzednika w swoich produktach do 1000 zł.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm prezentuje Snapdragona 678, czyli nowy SoC dla smartfonów ze średniej półki

 0