Qualcomm prezentuje Snapdragona 8cx - pierwszy 7 nm procesor dla laptopów

Qualcomm prezentuje Snapdragona 8cx - pierwszy 7 nm procesor dla laptopów

W tym roku doczekaliśmy się premiery pierwszych laptopów bazujących na platformie Windows na ARM, które napędzane były przez układy Snapdragon 835, a w połowie roku Qualcomm zapowiedział procesor Snapdragon 850 dedykowany tego typu urządzeniom. Ten to jednak nic innego, jak tylko nieco podrasowany Snapdragon 845, czyli obecny topowy układ mobilny Qualcomm, który wykorzystywany jest we flagowych smartfonach. Teraz zaś otrzymaliśmy w końcu zapowiedź pierwszego układu ARM, którzy stworzony został od podstaw pod kątem PC z systemem Windows, dlatego też w dużym stopniu powinien on wyeliminować największą bolączkę trapiącą tę platformę, a mianowicie niską wydajność. Mowa tu o Snapdragonie 8cx, który gwarantować ma duży skok w zakresie wydajności i efektywności energetycznej, a producent chwali się nawet, że „x” w nazwie odnosi się do słowa „ekstremalny”.

Snapdragon 8cx gwarantować ma duży skok w zakresie wydajności i efektywności energetycznej, a producent chwali się nawet, że „x” w nazwie odnosi się do słowa „ekstremalny”.

Qualcom prezentuje Snapdragona 8cx - pierwszy 7 nm procesor dla PC

Podobnie jak Snapdragon 855, układ Snapdragon 8cx produkowany jest na bazie 7 nm procesu technologicznego i tym samym jest pierwszym pecetowym procesorem tworzonym w tej litografii. Już sama przesiadka na tę litografię od TSMC powinna gwarantować duży wzrost wydajności i potencjalnie jeszcze dłuższy czas pracy na baterii, co stanowi najmocniejszą stronę platformy Windows na ARM. W środku znajdziemy zupełnie nowe GPU - Adreno 680 Extreme, które ma być dwa razy wydajniejsze od układu graficznego ze Snapdragona 850 i trzy i pół razy lepsze niż to stosowane w Snapdragonie 835. Poza tym, podwojono tu interfejs pamięci z 64 bitów do 128 bitów, a GPU ma być także o 60% bardziej energooszczędne od Adreno ze Snapdragona 850. Qualcomm nie owija w bawełnę i nazywa je „najpotężniejszą grafiką, jaką kiedykolwiek stworzył”. Jeśli zaś chodzi o CPU, firma korzysta z ośmiu rdzeni Kryo 495, które zaprojektowano z myślą o sprawniejszej obsłudze Chrome niż miało to miejsce w poprzedniku, a to m.in. za sprawą zwiększenia cache (obecnie 10 MB).W tym wypadku producent nie rzuca jednak liczbami, odnoszącymi się do wzrostu wydajności, ale zapewnia, że Kryo 495 pozwolą uzyskać chwilową szczytową wydajność na poziomie Intel Core i5 o mocy 15 W i utrzymywać będą dwukrotnie lepszą wydajność szczytową od Core i5 o mocy 7 W.  

Qualcom prezentuje Snapdragona 8cx - pierwszy 7 nm procesor dla PC

Poprawiona ma być także kolejna kulejąca kwestia, czyli kompatybilność z aplikacjami, a przynajmniej częściowo, ponieważ dużo zależy tu od samych deweloperów, którzy muszą włożyć więcej pracy w przygotowanie wersji swojego oprogramowania pod tego typu maszyny. Qualcomm jednak już testuje port Chromium na AMR i potwierdził, że Firefox stworzył przyjazną platformie wersję swojej przeglądarki internetowej. Jedną z kluczowych przewag laptopów napędzanych Snapdragonami względem tradycyjnych rozwiązań jest też zintegrowany modem LTE. Snapdragon 8cx wyposażony jest w najnowszy układ X24 i choć niestety ten nie wspiera 5G, to i tak zapewnia bardzo szybkie transfery rzędu 2 Gb/s. Nowością jest zaś przystosowanie platformy do biznesowych użytkowników, co oznacza, że firmy będą mogły kupować takie notebooki i otrzymają dedykowane im funkcjonalności.

Snapdragon 8cx wprowadza także do komputerów technologię szybkiego ładowania Quick Charge 4+, jak również zestaw technik audio Aqstic, w tym kodeki, inteligentne wzmacniacze czy software zapewniający wysokiej jakości bezprzewodowy dźwięk po Bluetooth lub wsparcie ze strony głosowych asystentów. Układ pozwoli także na streamowanie audio HiFi, a to za sprawą technologii aptX. Nie zabrakło też obsługi drugiej generacji USB 3.1 za pomocą portu Typu C i trzeciej generacji PCI-E, co pozwoli na podpięcie szerokiej gamy urządzeń peryferyjnych. Możemy skorzystać nawet z dwóch monitorów 4K HDR. Oprócz tych wszystkich usprawnień, Qualcomm obiecuje także kilka dni pracy na baterii na jednym ładowaniu. Nie padają tu konkrety, ale Snapdragon 8cx pozwalać ma na dłuższe użytkowani niż poprzednicy, którzy oferować mieli nawet 20-25 godzin (w rzeczywistości wyniki te były nieco słabsze, ale i tak bardzo imponujące).

Co warto podkreślić, producent nie rezygnuje ze Snapdragona 850, który oferowany były obok Snapdragona 8cx i porównać można to do sytuacji Intela, który posiada w ofercie laptopowe układy U oraz Y. Na pierwsze produkty korzystające z nowego procesora przyjdzie nam jednak poczekać do trzeciego kwartału 2019 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm prezentuje Snapdragona 8cx - pierwszy 7 nm procesor dla laptopów

 0