Qualcomm Snapdragon 8150 - poznaliśmy szczegóły następcy Snapdragon 845

Qualcomm Snapdragon 8150 - poznaliśmy szczegóły następcy Snapdragon 845

Już niedługo spodziewamy się oficjalnej zapowiedzi następcy Snapdragona 845, czyli flagowego układu mobilnego Qualcomm dla smartfonów na ten rok. Prezentacja SoC spodziewana jest w grudniu i co ciekawe, nowy procesor według ostatnich przecieków nosić będzie nazwę Snapdragon 8150, a nie Snapdragon 855, jak sugerowałby dotychczasowy schemat nazewnictwa amerykańskiego giganta. Nie wiemy, czym podyktowana ma być taka zmiana nazewnictwa (o ile w ogóle się potwierdzi), ale być może sugerować ma duży skok generacyjny, jaki szykuje Qualcomm wraz z nowym SoC. Co jednak istotne, ten coraz częściej pojawia się w bazach danych popularnych benchmarków, a branżowe źródła donoszą o kolejnych szczegółach na jego temat, więc wiemy już, czego mniej więcej możemy się po nim spodziewać.

Snapdragon 8150 (wcześniej znany jako Snapdragon 855) przynieść może duży skok wydajności względem poprzednika, a tak zdają się przynajmniej sugerować najnowsze przecieki.

Qualcomm Snapdragon 8150 - poznaliśmy szczegóły następcy Snapdragon 845

Podobnie jak Snapdragon 845, jego następca oferować ma osiem rdzeni podzielonych klasycznie na dwa klastry: jeden z czteroma wysokowydajnymi rdzeniami i drugi z czteroma energooszczędnymi. Po raz kolejny Qualcomm nie zamierza sięgać bezpośrednio po rdzenie od ARM i zamiast tego wykorzysta autorskie Kryo, bazujące na tych od brytyjskiej firmy, które w zależności od wydajności nazywane są wewnętrznie Gold i Silver. Te pierwsze, odpowiedzialne za najbardziej wymagające zadania, w tym wykorzystanie podczas grania, pracować mają z prędkością 2,6 GHz. Drugie zaś, słabsze, ale nie drenujące tak bardzo baterii, taktowane mają być zegarem 1,7 GHz. Warto jednak zaznaczyć, że mówimy o procesorze, nad którym zapewne wciąż trwają prace optymalizacyjne, więc ostatecznie częstotliwości taktowania mogą być wyższe i jest to po prostu punkt wyjścia.

Snapdragon 8150 dostarczyć ma również nowe GPU pracujące z prędkością 650 MHz (ponownie, jest to wstępna wartość) - niestety w tym przypadku nie znamy liczby rdzeni. Qualcomm chce także bezpośrednio powalczyć z Huawei oraz Apple i jego nowy flagowy SoC otrzyma NPU (dedykowany układ neuronowy). Poza tym, nadchodzący flagowy Snapdragon, podobnie jak A12 Bionic i Kirin 980, bazować będzie na 7 nm procesie technologicznym, ale co ciekawe, sam układ zachować ma fizyczny rozmiar poprzednika, co przy wykorzystaniu niższej litografii oznaczać może wyraźnie więcej tranzystorów i duży wzrost wydajności. Na wszelkie porównania do konkurencji przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać, ponieważ pierwsze smartfony wyposażone w Snapdragona 8150 spodziewane są w marcu przyszłego roku (ich zapowiedzi powinny nastąpić w lutym na targach MWC).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm Snapdragon 8150 - poznaliśmy szczegóły następcy Snapdragon 845

 0