Qualcomm Snapdragon 835 – znamy pierwsze testy wydajności

Qualcomm Snapdragon 835 – znamy pierwsze testy wydajności

Qualcomm Snapdragon 835, zgodnie z przewidywaniami, został najwydajniejszym układem przeznaczonym dla smartfonów. Trafi on między innymi do nadchodzącego Samsunga Galaxy S8. Tak więc fani najwyższej wydajności powinni być zadowoleni. Co ciekawe, największy przyrost można zauważyć w zastosowaniach graficznych.

Nowy amerykański układ SoC jest wykonany w 10 nm procesie technologicznym. Snapdragon 835 został wyposażony w 8-rdzeniowy procesor Kryo 280 i grafikę Adreno 540. Cztery rdzenie są w nim taktowane zegarem 2,45 GHz, a kolejne cztery pracują z częstotliwością 1,9 GHz. GPU obsługuje m.in. OpenGL ES 3.2, DX 12, Open CL 2.0 oraz technologię Vulkan. Dla porównania, poprzedni topowy Snapdragon 821 był 4-rdzeniowy z grafiką Adreno 530. Jego dwa rdzenie były taktowane zegarem 2,40 GHz, a pozostałe - 1,6 GHz. Następca Snapdragona 821 radzi sobie także bardzo dobrze z 32-megapikselowymi aparatami fotograficznymi oraz 16-megapikselowymi sensorami w konfiguracji dual-camera. Obecnie wszystko wskazuje na to, że to właśnie model 835 będzie jednym z najwydajniejszych układów typu SoC w pierwszej połowie 2017 roku lub nawet w całym obecnym roku. Zagrozić może mu tylko Exynos 8895 od Samsunga. Warto wspomnieć, iż oba chipy mają być wykorzystane w smartfonie Galaxy S8. W przypadku tego modelu mamy także wsparcia dla UFS 2.1, Gear3 2L, SD 3.0 (UHS-I), Quick Charge 4.0 oraz możliwości współpracy z dwukanałową pamięcią LPDDR4X 1866 MHz.

Najwyższy przyrost wydajności można zauważyć w zastosowaniach graficznych - Adreno 540 osiąga rezultaty lepsze o nawet 25% względem Adreno 530.

W sieci pojawiły się pierwsze wyniki wydajności układu. Procesor (a właściwie mobilna platforma) nie rozczarowuje - choć niektórzy zapewne spodziewali się większej przewagi nad konkurencją, to i tak nie nikt nie powinien narzekać na nowego Snapdragona. 835 pojawił się w bazie danych benchmarków Geekbench 4, AnTuTu, GFXBench oraz 3DMark. Porównano go w programach syntetycznych z innymi, najwydajniejszymi chipami dostępnymi na rynku. Testy zostały przeprowadzone na nieznanym smartfonie wyposażonym w układ 835 i przyrównane do osiągów smartfonów OnePlus 3T, Google Pixel XL, Samsung Galaxy S7 (Exynos), Samsung Galaxy S7 Edge (SD820) oraz Huawei P10. Jak widać powyżej, w Geekbench 835 wygrywa w zastosowaniach wielo- jak i jednowątkowych, choć przewaga nie jest specjalnie wysoka (szczególnie dla jednego rdzenia). Chip wykręca również najwyższy wynik w AnTuTu, gdzie jego przewaga nad konkurencją jest już bardziej widoczna. Najwyższy przyrost wydajności można zauważyć w zastosowaniach graficznych - układ Adreno 540 osiąga rezultaty lepsze o nawet 25% względem poprzednika Adreno 530. Natomiast w GFXBench, jak i 3DMarku, nowy procesor Qualcomma okazuje się być bezkonkurencyjny! Podsumowując, o wydajność nowych flagowych smartfonów z tym chipem nie powinniśmy się martwić, lecz warto mieć na uwadze, iż przedstawione tutaj wyniki nie muszą się dokładnie pokrywać w rzeczywistych warunkach, ponieważ są to testy czysto syntetyczne.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm Snapdragon 835 – znamy pierwsze testy wydajności

 0