Qualcomm Snapdragon 855 Plus - "nowy" SoC nie przynosi żadnych rewelacji

Qualcomm Snapdragon 855 Plus - "nowy" SoC nie przynosi żadnych rewelacji

Przeważnie Qualcomm ujawnia tylko jeden high-endowy chipset dla smartfonów w ciągu roku i oczekujemy, że właściwy następca Snapdragona 855 zostanie ujawniony w przeciągu kilku następnych miesięcy i znajdzie się na pokładzie urządzeń mobilnych w 2020 roku. Producent postanowił jednak wszystkich zaskoczyć i zaktualizował swoje portfolio już teraz. Oczywiście nie jest to kolejny układ i nie znajdziemy tu oznaczenia Snapdragon 865, ani 860 ani nawet 856, co jasno wskazuje, że mamy tu do czynienia z drastycznym skokiem wydajności, a jedynie "kosmetyką" przedłużającą życie obecnego Snapdragona 855.  Niemniej jednak Qualcomm Snapdragon 855 Plus obiecuje „wnieść poziom gier na kolejny poziom”, podnosząc możliwości prekursora w zakresie 5G, AI i XR.

Qualcomm postanowiło nieco odświeżyć Snapdragona 855, jedynie nieznacznie zwiększając zegary CPU i przyspieszając GPU o maksymalnie 15 procent.

Niestety ekscytację szybko studzi fakt, że Snapdragon 855 Plus niestety ale dostarczany jest z tym samym zintegrowanym modemem Snapdragon X24 4G LTE, co zwykły 855. Wymaga to od producentów smartfonów stosowania osobnego modemu X50 5G, który to dopiero zapewnia możliwość korzystania z najnowszych technologii. To nie jedyne podobieństwo pomiędzy układami, a właściwie są one bardzo zbliżone do siebie. Co więc je odróżnia i czemu Qualcomm wprowadził "nowy" model?

Oprócz twierdzeń o bajecznych gamingowych ulepszeniach dla "elitarnych graczy", Snapdragon 855 Plus ma kilka konkretnych ulepszeń w stosunku do swojego poprzednika, a mianowicie, 15-procentowy wzrost wydajności procesora graficznego Adreno 640 - co prawdę mówiąc  może być nieznacznie zauważalne w wydajności, a także zwiększenie taktowania procesora Kryo 485 z 2,84 do 2,96 GHz. Czy zmiany faktycznie przyniosą zwiększenie wydajności, przekonamy się zapewne niedługo, bo nowość ma się pojawić już w drugiej połowie tego roku. Oznacza to, że Samsung Galaxy Note 10, Google Pixel 4 czy OnePlus 7T Pro mogą wykorzystać już ten ulepszony (choć nieznacznie) SoC.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm Snapdragon 855 Plus - "nowy" SoC nie przynosi żadnych rewelacji

 0