Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 oficjalnie. Duży wzrost wydajności CPU i GPU

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 oficjalnie. Duży wzrost wydajności CPU i GPU

Qualcomm zaprezentował swój mobilny SoC nowej generacji dla flagowych urządzeń z Androidem. Ten zdaje się wprowadzać ulepszenia praktycznie w każdej dziedzinie i jednocześnie odcinać od poprzedników za sprawą nowego schematu nazwy oraz przejścia na nowy zestaw instrukcji ARMv9.

Snapdragon 8 Gen 1, bo tak nazywa się ten SoC (8 w nazwie oznacza flagowca), to 4 nm układ i pierwszy wykorzystujący nową generację architektury CPU. Procesor zachowuje podział na trzy klastry, jednak rdzenie są teraz oparte na architekturze ARMv9. Oznacza to, że głównym rdzeniem jest Cortex-X2, który będzie działał z częstotliwością 3,0 GHz. Wspierają go trzy wydajne rdzenie oparte na Cortex-A710, które rozpędzą się do 2,5 GHz i cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A510 działające z częstotliwością 1,8 GHz. Ogólnie rzecz biorąc, nowe CPU ma być o 20% szybsze niż to w Snapdragonie 888, jednocześnie zmniejszając zużycie energii nawet o 30%.

Snapdragon 8 Gen 1 to 4 nm układ dla nowych flagowych smartfonów, wykorzystujący nową generację architektury CPU.

Przechodząc do GPU, nowe Adreno obiecuje 30% wzrost wydajności i do 25% oszczędność energii, a to dzięki nowej architekturze. Qualcomm opracował także trzy funkcje Elite Gaming, z których jedna pozwoli programistom zachować równowagę między wydajnością a energooszczędnością. Silnik Adreno Frame Motion Engine umożliwia zaś GPU renderowanie gry z dwukrotnie większą liczbą klatek na sekundę przy użyciu tej samej ilości energii. Alternatywnie może utrzymać ten sam FPS, jednocześnie zmniejszając pobór mocy o połowę. Kolejną nową funkcją jest renderowanie wolumetryczne klasy desktopowej. Oświetlenie wolumetryczne służy do uzyskania spektakularnych efektów świetlnych, np. śreżogi, którą projektanci poziomów wydają się tak często stosować. Nowością jest również Variable Rate Shading Pro, oparty na obrazie VRS, który powinien usprawnić integrację VRS z większą liczbą gier. Qualcomm nawiązał współpracę z największymi twórcami gier, aby zapewnić, że ich produkcje najlepiej wykorzystują te możliwości.

Snapdragon 8 Gen 1 jest wyposażony w zintegrowany modem Snapdragon X65 5G, który obsługuje zarówno sub-6, jak i mmWave i może zapewnić teoretyczną szczytową prędkość 10 Gb/s. Po raz pierwszy obsługuje również agregację nośników dla łącza uplink. Łączność lokalna obsługuje Wi-Fi 6 i 6E, a także ulepszenia w ramach Bluetooth. Nowy układ może przesyłać strumieniowo dźwięk bezstratny CD przez Bluetooth LE. Obsługuje Bluetooth LE Audio, co stanowi znaczny postęp w stosunku do istniejącej technologii. Funkcja Broadcast Audio pozwala jednemu źródłu na nadawanie jednego lub kilku strumieni audio do nieograniczonej liczby odbiorników. Nagrywanie stereo będzie również obsługiwane wraz z kanałami głosowymi.

Qualcomm pracował również nad poprawą bezpieczeństwa chipa, wprowadzając silnik Trust Management Engine, który będzie znajdował się pod hiperwizorem (który został wprowadzony w Snapdragonie 888). TME pozostanie bezpieczny, nawet jeśli zostaną naruszone znajdujące się nad nim strefy bezpieczeństwa.

Snapdragon 8 Gen 1 otrzymał również nowy procesor sygnału obrazu, Spectra 680, o przepustowości pamięci zwiększonej do 3,2 gigapiksela na sekundę, co pozwala na obsługę nagrywania wideo 108 MP przy 30 klatkach na sekundę. Może również nagrywać materiał 8K HDR i jednocześnie robić zdjęcia 64MP.

Inne konfiguracje obejmują jednoczesną obsługę trzech aparatów o rozdzielczości 36 MP i nagrywanie wideo 30 klatek na sekundę. Spectra 680 ISP może również uchwycić 240 12-megapikselowych obrazów w ciągu jednej sekundy, a jego nowy Ultrawide Engine zapobiega zniekształcaniu obrazów. Poza tym Qualcomm wprowadził super rozdzielczość wideo do celów powiększania obrazu.

Ponadto siódma generacja silnika AI firmy Qualcomm pozwala Snapdragonowi 8 Gen 1 na czterokrotne zwiększenie wydajności w porównaniu z poprzednią generacją. Ma też dwa razy szybszą akcelerację Tensor, dwa razy większą współdzieloną pamięć i zużywa 1,7 razy mniej energii niż silnik AI w Snapdragon 888.

Pierwsze flagowce zasilane przez Snapdragon 8 Gen 1 pojawią się na rynku przed końcem roku, a potwierdzono już, że Xiaomi 12 będzie jednym z pierwszych smartfonów napędzanych tym SoC. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 oficjalnie. Duży wzrost wydajności CPU i GPU

 0