Qualcomm szykuje się do wysyłki pierwszych modułów WiFi 802.11ax

Qualcomm szykuje się do wysyłki pierwszych modułów WiFi 802.11ax

Specyfikacja standardu WiFi 802.11ax nie została oficjalnie potwierdzona, ale nie przeszkadza to Qualcommowi w zaawansowanych pracach nad nowym modułem. Firma jeszcze w tym roku rozpocznie wysyłki do swoich partnerów.

Jeszcze w tym roku Qualcomm zamierza wysyłać do swoich partnerów pierwsze moduły WiFi w standardzie 802.11ax. Co prawda powstaną one na bazie jeszcze niezatwierdzonej specyfikacji, ale mają pomóc innym firmom w tworzeniu sprzętów i akcesoriów zgodnych z nową technologią. Dzięki temu nowy standard szybciej zadomowi się na rynku i zacznie trafiać do większej liczby urządzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że na faktyczną premierę WiFi 802.11ax przyjdzie nam poczekać najprawdopodobniej do końca 2018 roku. Zatem wciąż czekają nas przynajmniej dwa lata przywiązania do wolniejszej technologii 802.11ac.

WiFi w standardzie 802.11ax ma lepiej sobie radzić w trudnych warunkach, gdy wokoło działa kilka lub nawet kilkanaście innych sieci

WiFi

Na co pozwoli WiFi w standardzie 802.11ax? Przede wszystkim na szybsze przesyłanie danych między urządzeniami. Aktualnie wersja „ac” pozwala w określonych warunkach na osiągnięcie przepustowości na poziomie 1 Gb/s. Nowa wersja ma lepiej radzić sobie w trudnych warunkach, np. w blokach, gdzie dookoła jest mnóstwo innych sieci bezprzewodowych. Dlatego WiFi 802.11ax ma wykorzystywać wiele anten do przesyłania aż 12 strumieni danych. Poza tym nowa technologia ma wykorzystywać sztuczki znane z sieci mobilnych, w tym kolejkowanie połączeń. W praktyce oznacza to mniejszą konkurencję o dostępną przepustowość poprzez rozłączanie urządzeń w momencie, gdy nie wymagają połączenia z siecią. Według Qualcomma ma to mieć pozytywny wpływ na zużycie energii, które może spaść nawet o 2/3.

Układ Qualcomm SoC QCA6290 WiFi obsługuje jednocześnie częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz. Według producenta osiąga przepustowość na poziomie 1,8 Gb/s, czyli o około 80 procent wyższą od standardu 802.11ac. Dzięki temu ma bez problemu pozwalać na przesyłanie wideo w rozdzielczości 4K Ultra HD. Jednak na pierwsze urządzenia dla klienta końcowego przyjdzie nam poczekać do momentu oficjalnego zatwierdzenia specyfikacji nowego standardu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm szykuje się do wysyłki pierwszych modułów WiFi 802.11ax

 0