Qualcomm ujawnia szczegóły Snapdragona 855

Qualcomm ujawnia szczegóły Snapdragona 855

Zgodnie z obietnicą, drugi dzień Snapdragon Tech Summit przyniósł już konkretne szczegóły na temat nowego flagowego SoC od Qualcomm. Tym samym poznaliśmy specyfikację Snapdragona 855, który produkowany jest w 7 nm procesie technologicznym i napędzać będzie przyszłoroczne high-endowe smartfony. Co ciekawe, amerykański producent mocno promuje ten układ mobilny wsparciem dla technologii 5G, ale nie posiada on zintegrowanego modemu Snapdragon X50, a jedynie X24 (modem LTE Cat. 20) i chcąc skorzystać z kolejnej generacji łączności komórkowej, producenci smartfonów będą zmuszeni do sięgnięcia po dodatkowy chip (X50). Ma to sens, bo na rynek wypuszczane będą mogły być różne wersje urządzenia i jeśli ktoś będzie chciał oszczędzić, rezygnując z 5G, które np. nie jest jeszcze wspierane przez jego operatora, to będzie miał taką opcję. Jest to o tyle istotne, że według ostatnich doniesień, smartfony 5G będą dużo droższe.

Poznaliśmy specyfikację Snapdragona 855, który produkowany jest w 7 nm procesie technologicznym i napędzać będzie przyszłoroczne high-endowe smartfony.

Qualcomm ujawnia szczegóły Snapdragona 855

Modem X50 zapewni obsługę fal milimetrowych (mmWave), pozwalających na transfery z 20 większą prędkością, średnich wartości uzyskiwanych dziś na telefonach, jak również ultraszybkiego WiFi 6 (znane też jako 802.11ax). Warto też wspomnieć o wsparciu dla 8 strumieni (8x8) czy mmWave WiFi (60GHz Wi-Fi z obsługą prędkości do 10 Gb/s). Bezprzewodowe słuchawki skorzystają natomiast z autorskiej technologii Qualcomm TrueWireless Stereo Plus, która optymalizować ma opóźnienia pomiędzy prawym i lewym kanałem oraz wydłużać czas pracy na baterii. Jeśli zaś chodzi o wydajność, to producent chwali się, że jego nowe rdzenie CPU o nazwie Kryo 485 (prawdopodobnie zastosowane w konfiguracji 4x 1,8 GHz + 3x 2,4 GHz + 1x 2,8 GHz) są o 45% szybsze od poprzedników, a GPU Adreno 640 zapewnia o 20% lepsze osiągi. Czwarta generacja ich silnika AI pozwolić ma zaś na przeprowadzenie 7 bilionów operacji na sekundę i zapewnia trzykrotny skok wydajności względem Snapdragona 845.  Najważniejszy może tu być jednak procesor Hexagon 690, który oferuje akcelerację tensor i cztery rozszerzenia wektora, co pozwoliło na podwoje wydajności w przetwarzaniu wektorowym. Wraz ze zwiększeniem arytmetycznych jednostek logicznych w GPU o 50% i dodaniem nowych instrukcji przyspieszających przetwarzania AI w CPU Kryo, pozwolić ma to na duży skok generacyjny w ramach wykorzystania sztucznej inteligencji.

SoC otrzymał także nowy procesor przetwarzania obrazu (ISP) Spectra 380, który integruje sprzętowo akcelerowane rozpoznawanie obrazów, które działać będzie znacznie szybciej. Układ ten obsługuje ponadto sprzętowe wykrywanie głębi, pozwalając na nagrywanie wideo, klasyfikację obiektów i segmentację w czasie rzeczywistym w 4K HDR w 60 kl./s. Oznacza to, że Snapdragon 855 potrafi rozpoznawać ludzi i tło sceny i np. zastosować filtry lub green-screen w czasie rzeczywistym, kiedy kręcimy film. Spectra 380 umożliwi także nagrywanie w popularnym standardzie HDR10+, a kodowanie plików HEIF pozwoli zmniejszyć ich rozmiar o 50%. Co więcej, procesor jest w stanie uchwycić obraz z różnych kamer w tym samym czasie.

Snapdragon Elite Gaming to oczywiście rozwiązanie skierowane do graczy, które poprawić ma ich doznania w czasie mobilnego grania. Obsłuży ono „prawdziwy HDR” i rendering bazujący na fizyce (PBR), by odtworzyć tekstury w grach, poprzez rozrysowanie z gotowych szablonów. Twórcy obiecują, że gry mobilne jeszcze bardziej zbliżą się poziomem do konsolowych, w czym pomóc ma właśnie Snapdragon Elite Gaming. Telefony ze Snapdragonem 855 pozwolą również na odtwarzanie treści HDR10+ (pierwszy raz w branży mobilnej), a doczekamy się też poprawionego kodowania H.265 i VP9. Co więcej, Qualcomm obiecuje nawet wsparcie dla treści VR w 8K i 120 kl./s oraz możliwość dłuższego oglądania wideo na jednym ładowaniu. Jednym z pierwszym smartfonów który otrzyma Snapdragona 855, ma być OnePlus 7 (ma to być też pierwszy telefon 5G w Europie).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm ujawnia szczegóły Snapdragona 855

 0