Qualcomm ujawnił Snapdragona 675 - układ dla smartfonów ze średniej półki

Qualcomm ujawnił Snapdragona 675 - układ dla smartfonów ze średniej półki

Qualcomm, czyli popularny producent układów mobilnych, zaprezentował opartego na architekturze Kryo 460 i bazującego na rdzeniach Cortex-A76 ośmiordzeniowego CPU Snapdragon 675 z GPU Adreno 612. Pierwsze dwa rdzenie taktowane są zegarem 2,0 GHz i znajdą bardzo dobre zastosowanie przy najbardziej wymagających zadaniach, a sześć pozostałych o taktowaniu 1,78 GHz przyda się w codziennej pracy smartfonów, w których znajdzie się rzeczony Snapdragon 675. Dla porównania, popularny procesor Snapdragon 845 wykorzystuje cztery rdzenie o taktowaniu 2,8 GHz oparte na Cortex-A75, więc w przypadku Snapdragona 675 mamy do czynienia z pewną nowością. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do Snapdragona 675 opartego na 11-nanometrowej litografii, Snapdragon 845 stworzono w 10 nm.

Snapdragon 675 to ośmiordzeniowy procesor i następca Snapdragona 670 dedykowany średniej półce cenowej.

Qualcomm ujawnił Snapdragona 675 - układ dla smartfonów ze średniej półki

Nowe CPU wspiera szybkie ładowanie baterii Quick Charge 4+, a także posiada AI Engine, czyli silnik obsługujący sztuczną inteligencję, mogący poszczycić się lepszą wydajnością niż wiele konkurencyjnych rozwiązań. Z równie istotnych elementów warto przytoczyć jeszcze wsparcie dla telefonów wykorzystujących potrójne kamery (Spectra 250 ISP), co oznacza, że Snapdragon 675 będzie szczególnie pożądany przez producentów chcących wykorzystać tego rodzaju aparaty w tańszych urządzeniach. Do tego wsparcie dla ekranów FHD+ (układ gwarantuje szybsze odświeżanie ekranu, co ma znaczenie, jeśli chodzi o wyświetlacze 120 Hz) oraz implementacja modemu Snapdragon X12 pozwalającego na pobieranie lub wysyłanie z prędkością 600/150 Mbps. Przy okazji portal Anandtech zauważa, że ujawnienie przez Qualcomm nowego układu dedykowanego średniej klasie urządzeń jest nieco dziwnym ruchem, zważywszy na obecność całkiem świeżego Snapdragona 710, którego wydajnością zaprezentowany procesor może przewyższyć.

Qualcomm ujawnił Snapdragona 675 - układ dla smartfonów ze średniej półki

Snapdragon 675 to zgodnie z chronologią następca wydanego Snapdragona 670 i jak zaznacza Qualcomm odświeżenie linii 600 przeznaczonej dla tańszych produktów. Jednak odpowiedź na to, czy nowy procesor pod względem wydajności przebije osiągnięcia swego poprzednika, dowiemy się dopiero po przeprowadzeniu konkretnych testów. Firma zaznacza, że zaprezentowane CPU może poszczycić się 30% szybszym odpalaniem gier, 20% szybszym uruchamianiem odtwarzaczy muzycznych czy 35% lepszym działaniem przeglądarek. Jak wynika z informacji przekazanych przez producenta, pierwsze smartfony wyposażone we wspomniane CPU trafią do sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku. Układ udostępniono już wszystkim zainteresowanym, aczkolwiek nie wiemy, jacy producenci zdecydują się na montaż Snapdragona 675 w swoich urządzeniach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm ujawnił Snapdragona 675 - układ dla smartfonów ze średniej półki

 0