Qualcomm ukarane grzywną 242 mln EUR przez UE

Qualcomm ukarane grzywną 242 mln EUR przez UE

Co prawda Qualcomm niedawno zakończył toczący się przez dłuższy czas poważny spór z Apple, ale nie oznacza to końca problemów prawnych amerykańskiego giganta. Zakończyło się bowiem śledztwo prowadzone przez Komisję Europejską, która zdecydowała się ukarać Qualcomm za nadużywanie dominującej pozycji na rynku chipsetów baseband 3G. Firma w związku z tym musi zapłacić 242 mln EUR grzywny za swoje nielegalne działania w latach 2009-2011, kiedy to rywalizowała jeszcze z NVIDIĄ i jej modemami mobilnymi Icera (pomiędzy firmami trwała rywalizacja o jak najmniejsze i coraz wydajniejsze chipy obsługujące bezprzewodową łączność). Postępowanie Komisji wykazało, że Qualcomm stosowało tu nieczyste zagrania, co scementowało przywództwo przedsiębiorstwa w tym segmencie rynku i ostatecznie zmusiło NVIDIĘ do wycofania się z tego biznesu w 2015 roku.

Qualcomm stosowało nieczyste zagrania, co zmusiło NVIDIĘ do wycofania się z tego biznesu w 2015 roku.

 

Qualcomm

Komisja odkryła m.in., że Qualcomm sprzedało swoje układy poniżej kosztów produkcji, takim firmom jak Huawei czy ZTE, co miało na celu wyeliminowanie konkurencji. Unijni przedstawiciele opisują drapieżną strategię cenową producenta układów mobilnych jako celowe działanie mające na celu negatywnie wpływać na NVIDIĘ i jej chipy Icera, jednocześnie minimalizując wpływ na własne przychody poprzez sprzedaż chipsetów UMTS. Ze względu na szkodliwy wpływ działań firmy na konkurencyjność rynku, ta ukarana została grzywną w wysokości 1,27% jej obrotów handlowych za 2018 rok, co daje właśnie 242 mln EUR.

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy raz kiedy Komisja Europejska nakłada na Qualcomm karę za antykonkurencyjne praktyki. W ubiegłym roku przedsiębiorstwo musiało zapłacić 997 mln EUR za podobne działania w zakresie chipsetów baseband LTE, a wcześniej ukarane zostało grzywną w wysokości 774 mln USD przez tajwańską Komisję ds. Uczciwej Konkurencji. Co więcej, Qualcomm toczy obecnie spór prawny z amerykańską Federalną Komisją Handlu, po tym jak sędzia federalny wydał orzeczenie, iż Qualcomm prowadziło antykonkurencyjne praktyki przez narzucanie zawyżonych opłat licencyjnych za swoje patenty. Firma odwołała się od tej decyzji i czeka na dalszy obrót sprawy.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm ukarane grzywną 242 mln EUR przez UE

 0