Qualcomm żąda od Apple zapłaty 7 miliardów dolarów

Qualcomm żąda od Apple zapłaty 7 miliardów dolarów

Wiele firm technologicznych lubi spotykać się ze sobą na sali sądowej, a idealnym przykładem są Apple oraz Qualcomm, które tego rodzaju starcia toczą ze sobą od mniej więcej dwóch lat. Przypomnijmy, że przed rokiem Qualcomm został pozwany przez Apple, domagającego się miliarda dolarów rekompensaty, a później pozew do sądu złożył Qualcomm, oskarżając amerykańskiego giganta o rzekome celowe wprowadzanie swoich klientów w błąd odnośnie wydajności procesorów. Ponadto gigant na rynku mobilnych układów zarzucił Apple kradzież informacji o chipach i sprzedaży ich do konkurencyjnego Intela. Jak widać walka jeszcze się zaogniła, ponieważ Qualcomm doszedł do wniosku, że Apple jest mu winne aż 7 miliardów dolarów w ramach opłat licencyjnych i postanowił złożyć do sądu następny wniosek. 

Qualcomm domaga się od Apple zapłaty 7 miliardów dolarów w opłatach licencyjnych.

Qualcomm żąda od Apple zapłaty 7 miliardów dolarów

Przy okazji warto tutaj jeszcze wspomnieć, że to właśnie Apple oskarżało Qualcomm o naruszenie praw patentowych, a teraz ten odbija piłeczkę do przeciwnika. Zgodnie z doniesieniami podawanymi pierwotnie przez Reuters, Apple uważa za nieodpowiednie, by płacić dwa razy za to samo - wpierw za patenty wykorzystane w iPhone'ach, a później za opłaty licencyjne. Oczywiście Qualcomm nie zgadza się z tym stanowiskiem, zarzucając amerykańskiej firmie próbę niszczenia modelu biznesowego oraz układu, na który konkurent godził się przez dłuższy czas. Nie da się jednak ukryć, że cała ta przepychanka wygląda śmiesznie, a zachowanie wydawałoby się poważnych i szanowanych graczy jest raczej mało poważne.

Warto podkreślić, że Qualcomm może mieć twardy orzech do zgryzienia, gdyż Apple w tej wojence nie jest samo i ma dość poważnych sprzymierzeńców. Wiele firm technologicznych, jak Microsoft, Google, Samsung czy Intel, nie ma dobrego zdania o twórcach Snapdragona i w tej kwestii zdecydowanie wyraziło swoje poparcie właśnie dla Apple. Nie trzeba zapewne dodawać, iż Qualcomm nie odebrało tego zbyt dobrze, stwierdzając, iż to skoordynowane działanie wymierzone w niewłaściwym kierunku. Mimo wszystko Qualcomm zalicza się do zdecydowanej czołówki, jeśli chodzi o układy mobilne, a dzięki odpowiednio wysokiej wydajności, jego procesory obecne są w większości dostępnych na rynku smartfonów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm żąda od Apple zapłaty 7 miliardów dolarów

 0