Qualcomm zapowiada układ Snapdragon 8 Gen 2. Ten procesor będzie napędzał nadchodzące flagowce

Qualcomm zapowiada układ Snapdragon 8 Gen 2. Ten procesor będzie napędzał nadchodzące flagowce

Qualcomm zaprezentował swój nowy flagowy chipset dla smartfonów Snapdragon 8 Gen 2. Producent chwali się, że wydajność nowego SoC została poprawiona praktycznie w każdym aspekcie w porównaniu z Gen 1, co będziemy mogli wkrótce zweryfikować, ponieważ pierwsze urządzenia oparte na Gen 2 zadebiutują już niebawem. Ten układ jest formalnie znany jako SM8550-AB i produkowany na bazie 4 nm litografii. 

CPU i GPU

Qualcomm skupił się na poprawie efektywności energetycznej, ale nowy chip nadal zapewnia znaczący skok wydajności. Nowe CPU Kryo zapewnia do 35% wyższą wydajność i do 40% wyższą efektywność energetyczną.

Producent chwali się, że wydajność nowego SoC została poprawiona praktycznie w każdym aspekcie w porównaniu z Gen 1, co będziemy mogli wkrótce zweryfikować, ponieważ pierwsze urządzenia oparte na Gen 2 zadebiutują już niebawem.

Częstotliwości zegara są takie same jak w 8+ Gen 1, ale zmienił się skład CPU pod względem rdzeni. Pojedynczy rdzeń Kryo Prime (oparty na Cortex-X3) działa z częstotliwością 3,2 GHz (dokładnie 3,1872 GHz), aby zapewnić wysoką wydajność jednowątkową. Tym razem jednak jest on wspierany przez cztery rdzenie Performance (zamiast trzech), aby lepiej obsługiwać obciążenia wielowątkowe – te rdzenie działają z częstotliwością 2,8 GHz. Wreszcie znajdziemy tu trzy (nie cztery) rdzenie Efficiency o częstotliwości 2,0 GHz.

Snapdragon 8 Gen 2

Snapdragon 8 Gen 2 zapewnia obsługę nowych, szybszych technologii pamięci. W przypadku pamięci RAM działa z LPDDR5X do 4200 MHz (w porównaniu z LPDDR5 3200 MHz w poprzedniku). Jeśli chodzi o pamięć na dane, obsługuje też nowy format UFS 4.0 (zamiast UFS 3.1).

 

Najnowsze GPU Adreno obiecuje do 25% wyższą wydajność przy do 45% wyższej efektywności energetycznej. Zapewnia również wsparcie dla akcelerowanego sprzętowo ray tracingu na platformie Snapdragon. Teraz, gdy sprzęt do śledzenia promieni jest dostępny u głównych dostawców chipsetów dla Androida, możemy zobaczyć, jak twórcy gier mobilnych wykorzystają nową technologię. Ponadto to GPU jest pierwszym, które obsługuje Vulkan 1.3 (wraz z OpenGL ES 3.2).

Snapdragon 8 Gen 2

Snapdragon 8 Gen 2 może obsługiwać wyświetlacze o rozdzielczości QHD+ przy częstotliwości do 144 Hz lub 4K przy częstotliwości do 60 Hz. Obsługuje również zewnętrzne wyświetlacze do 4K przy 60 Hz (z 10-bitową gamą kolorów Rec. 2020, HDR10 + i Dolby Vision). Qualcomm w końcu umożliwił również dekodowanie wideo AV1 – obsługiwane są strumienie do 8K przy 60 klatkach na sekundę (z HDR).

Aparaty

Qualcomm chwali się, że sensory Sony z Digital Overlap HDR (DOL-HDR) i Samsung HP3 (200 MP) zostały zoptymalizowane do pracy z procesorem przetwarzania obrazu (ISP) Snapdragon. Podobnie jak jego poprzednik, Gen 2 zapewnia potrójne 18-bitowe ISP, które może obsługiwać do trzech kamer 36 MP (30 klatek na sekundę) jednocześnie lub do 200 MP dla pojedynczego aparatu. Sensory o rozdzielczości 108 MP są obsługiwane przy zerowym opóźnieniu migawki.

 

W przypadku wideo chipset może nagrywać materiał 8K HDR przy 30 klatkach na sekundę (i robić jednocześnie zdjęcia 64 MP), 4K przy 120 klatkach na sekundę, a także nagrywać filmy w zwolnionym tempie (720p przy 960 klatkach na sekundę). Obsługuje kilka formatów HDR, w tym HDR10+, HLG i Dolby Vision. Korzystając z czujników DOL, może przechwycić do czterech ekspozycji dla każdej klatki wideo.

Łączność

Snapdragon 8 Gen 2 aktualizuje się do nowego modemu Snapdragon X70. Oczywiście obsługuje zarówno technologię 5G mmWave, jak i sub-6GHz. Jego szczytowe prędkości łącza w przypadku pobierania wynoszą 10 Gb/s, a wysyłania danych to 3,5 Gb/s (podobnie jak w poprzedniku). Ten modem obsługuje tryb Dual-SIM, Dual-Active (DSDA), w którym dwie karty SIM 5G (lub 5G+4G) są aktywne w tym samym czasie.

Łączność lokalna zapewnia obsługę standardu Wi-Fi 7 (802.11be), dzięki nowemu systemowi FastConnect 78000. Maksymalnie osiąga 5,8 Gb/s (wzrost z 3,6 Gb/s z poprzednika). Poza szybkością, nowy standard obniża również opóźnienia (Qualcomm nazywa to „jak na kablu”).

Snapdragon 8 Gen 2

Tak jak poprzednio, system FastConnect zapewnia łączność Bluetooth 5.3. Dzięki najnowszemu systemowi Snapdragon Sound, oferuje bezstratne strumieniowanie muzyki z częstotliwością 48 kHz, a także najniższe w historii opóźnienie wynoszące 48 ms w grach.

W przypadku łączności przewodowej chip obsługuje USB 3.1 z Quick Charge 5 (co jest wariantem standardu USB Power Delivery).

Sztuczna inteligencja

Nowy procesor Hexagon po raz pierwszy wprowadza obsługę formatu INT4 w mobilnym układzie Qualcomm. Obiecuje o 60% lepszą wydajność na wat niż poprzednie techniki. Hexagon jest wyraźnie szybszy – Qualcomm twierdzi, że wydajność AI została zwiększona 4,35x. Tę moc można wykorzystać, aby pomóc aparatowi, rozpoznając, które części obrazu to twarz, włosy, ubrania, tło itd. i stosując do nich przetwarzanie w inny sposób.

Kiedy premiera?

Snapdragon 8 Gen 2 będzie stosowany przez głównych producentów smartfonów z Androidem, a Qualcomm wymienia w swoim komunikacie prasowym takie firmy, jak: Asus ROG, Honor, iQOO, Motorola, nubia, OnePlus, Oppo, Red Magic, Sharp, Sony, vivo, Xiaomi, Meizu i ZTE.

Snapdragon 8 Gen 2

Mówi się, że pierwsze telefony oparte na Gen 2 będą dostępne przed końcem tego roku, ale nie wiemy jeszcze, którzy producenci będą "przodownikami". Co ciekawe, zabrakło wzmianki o Samsungu i nadchodzącej serii Galaxy S23.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm zapowiada układ Snapdragon 8 Gen 2. Ten procesor będzie napędzał nadchodzące flagowce

 0