Qualcomm zapowiada układ Snapdragon 480 5G. Nadchodzą tanie smartfony z 5G

Qualcomm zapowiada układ Snapdragon 480 5G. Nadchodzą tanie smartfony z 5G

Pomimo że sieć 5G jest coraz bardziej dostępna także i w naszym kraju, a tacy popularni producenci smartfonów jak Samsung czy Xiaomi starają się popularyzować ten standard, to jednak nie stanie się on powszechny dopóki nie trafi także to najtańszych, budżetowych telefonów. Qualcomm zdaje się to rozumieć, dlatego też firma przedstawiła swój nowy SoC z serii 400 (Snapdragon 480) z wbudowanym modemem 5G Snapdragon X51. Ten wspiera zarówno pasma mmWave, jak i Sub-6GHz oraz rozwiązania wdrażania SA (samodzielne) i NSA (niesamodzielne), co oznacza, że jest kompatybilny praktycznie z każdą siecią 5G na świecie. Jesli zaś chodzi o możliwości, to w testach producenta modem uzyskuje 2,5 Gb/s prędkości pobierania po 5G oraz do 660 Mb/s wysyłania. Modem świetnie radzić ma sobie także w ramach LTE, gdzie oferuje prędkość pobierania do 800 Mb/s. Oczywiście w codziennym użytkowaniu nie ma co liczyć na takie prędkości, ale i tak powinniśmy odczuć wyraźną różnicę po przesiadce na 5G. 

Qualcomm zapowiedział swój nowy SoC z serii 400 (Snapdragon 480) z wbudowanym modemem 5G Snapdragon X51. Ten napędzać będzie tanie smartfony.

Snapdragon 480 to jednak nie tylko modem 5G. Jeśli mieliście okazję użytkować telefon z układem z serii Snapdragon 400, to wiecie, że procesory te nie są demonami prędkości i potrafią zamulać, kiedy zmusimy je do zbyt dużego wysiłku. Qualcomm chwali się, że najnowszy przedstawiciel tej rodziny, dzięki przesiadce na 8 nm proces technologiczny oraz nowym CPU (Kryo 460) i GPU (Adreno 619) zapewnia nawet 100% wzrost wydajności względem Snapdragona 460. Co więcej, oferuje wsparcie dla ekranów o wysokiej częstotliwości odświeżania, co powinna zwiększyć responsywność telefonu. Inne istotne usprawnienia dotyczą wsparcia dla łączności Bluetooth 5.1 i niektórych technologii WiFi 6 i obsługi szybkiego ładowania Quick Charge 4+.

Snapdragon 480 otrzymał także nowy procesor przetwarzania sygnału (Spectra 345), który jest w stanie obsłużyć robienie zdjęć i nagrywanie wideo z trzech aparatów jednocześnie. Biorąc pod uwagę, że Snapdragon 460 dość powszechnie stosowany był w tanich smartfonach od chińskich producentów takich jak Realme, Oppo czy Vivo (ostatnio skorzystało z niego nawet OnePlus w modelu Nord N100), spodziewać można się, że tym razem będzie podobnie. Qualcomm podaje, że pierwsze modele wyposażone w Snapdragona 480 trafią do sprzedaży w najbliższych miesiącach, ale firma nie zdradziła produktów jakich firm mamy wypatrywać.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm zapowiada układ Snapdragon 480 5G. Nadchodzą tanie smartfony z 5G

 0