Quick Charge 5 - Qualcomm prezentuje szybkie ładowanie o mocy 100 W

Quick Charge 5 - Qualcomm prezentuje szybkie ładowanie o mocy 100 W

Qualcomm w ostatnim czasie pozostał wyraźnie z tyłu, jeśli chodzi o technologie szybkiego ładowania urządzeń mobilnych i tacy producenci jak Oppo, Vivo czy Xiaomi oferują autorskie rozwiązania, które naładują nasz smartfon znacznie szybciej. Amerykańskie przedsiębiorstwo zamierza jednak wrócić do gry za sprawą właśnie zapowiedzianego Quick Charge 5. Technologia ta oferuje duży skok względem poprzednika, gdyż zapewnia wsparcie dla mocy do 100 W, jednocześnie utrzymując temperaturę baterii o 10°C niżej i ma być także o 70% bardziej efektywna w bootowaniu. Z testów Qualcomm wynika, że baterię o pojemności 4500 mAh można będzie naładować o 0% do 50% w zaledwie 5 minut. Pełne ładowanie takiego akumulatora zajmować ma zaś tylko 15 minut. Takie wyniki odnoszą się do podwójnego ładowania, gdzie bateria dzielona jest na dwa połączone ogniwa po 2250 mAh, co umożliwia zwiększenie napięcia (w przypadku pojedynczego ogniwa potrwa to dłużej). Potrójne ładowanie także będzie wspierane.

Quick Charge 5 ta oferuje duży skok względem poprzednika, gdyż zapewnia wsparcie dla mocy do 100 W, jednocześnie utrzymując temperaturę baterii o 10°C niżej. 

Ładowarki QC5 będą musiały wspierać wyjściowe napięcie co najmniej pomiędzy 3,3 a 20 voltów z napięciem 3,3 lub 5 amperów albo nawet ponad 5 amperów w przypadku większych jednostek. Standard Quick Charge 5 powstał w oparciu o USB Power Delivery PPS, ale został rozszerzony o wsteczną kompatybilność z Quick Charge 2 i następnymi wersjami tej technologii. Działa także ze standardowymi urządzeniami USB PD, jak również produktami Apple (od iPhone’a 7 wzwyż). Qualcomm twierdzi, że ich nowy system jest także bezpieczniejszy od Power Delivery. Oferuje on  osiem stopni ochrony napięcia, trzy poziomy ochronny przepływu prądu, trzy poziomy ochrony termicznej i trzy osłony timera, a także ochronę przepięcia na poziomie 25 V. Co więcej, chipy kontrolujące ładowanie wewnątrz telefonu nie będą ślepo ufać ładowarkom, kiedy te zgłoszą kompatybilność z protokołem PD. Zmierzą one najpierw ich charakterystykę, by określić rzeczywiste parametry, nadzorując jednocześnie temperatury.   

Qualcomm spodziewa się zobaczyć pierwsze telefony ze wsparciem dla Quick Charge 5 jeszcze w trzecim kwartale tego roku (ten właśnie trwa). Producent zaprezentował przy okazji dwa układy kontrolujące ładowanie, z których mogą skorzystać producenci -  SMB1396 i MSB1398. Te wspierają zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe ładowanie i mogą być wykorzystywane z jedno- i dwukomorowymi bateriami, w zależności od potrzeb producenta (w tym pierwszym przypadku moc ograniczona będzie do 45 W, co wciąż jest relatywnie szybkim ładowaniem). Snapdragon 865 i Snapdragon 865+ już wspierają QC5, ale nie oznacza to, że smartfony z tymi układami, które trafiły już na rynek, będą mogły skorzystać z tej technologii (muszą być one sparowane z nowymi układami SMB).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Quick Charge 5 - Qualcomm prezentuje szybkie ładowanie o mocy 100 W

 0