Radeon RX 490 pojawi się w grudniu?

Radeon RX 490 pojawi się w grudniu?

Topowy układ z serii RX 400 trafi na rynek jeszcze w tym roku? Tak przynajmniej twierdzą dziennikarze z serwisu Guru3D, powołując się na własne źródło informacji. Pikanterię podkręca fakt pojawienia się modelu AMD Radeon RX 490 na oficjalnej witrynie producenta. Pozycję dodano znienacka przed paroma tygodniami i równie szybko usunięto, ale trudno mówić tutaj o przypadku. Zwłaszcza w obliczu najświeższych plotek.

Jeśli chodzi o budowę strukturalną wysokowydajnego akceleratora - istnieją dwie teorie. Pierwsza zakłada wykorzystanie zupełnie nowego chipu Vega 10, a druga - dwóch sparowanych Polarisów 10 (Ellesmere XT). Harmonogram rozwoju Czerwonych datuje Vegę 10 na przyszły rok, ale użycie multi-GPU wydaje się jeszcze mniej prawdopodobne z racji ograniczonego wsparcia DirectX 12 dla tej techniki. Jako, iż AMD mocno promuje najnowsze API Microsoftu, trudno oczekiwać wykorzystania de facto niekompatybilnego rozwiązania.

Według pogłosek krążących po Internecie, Vega 10 posiada na pokładzie aż 4096 procesorów strumieniowych, 256 jednostek teksturujących i 64 jednostki ROP. Ponadto głośno spekuluje się na temat wykorzystania pamięci HBM2, której stosy mogłyby składać się na nawet 16 GB VRAM, przy przepustowości 512 GB/s. Tym samym potencjalny RX 490 konkurowałby z GTX 1080, oferując jednak wyższą wydajność w wysokich rozdzielczościach. Oczywiście do powyższych informacji, jak do każdej innej plotki, należy podchodzić z rezerwą.

Radeon RX 490 data premiery

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 490 pojawi się w grudniu?

 0