Radeon RX 5500M i RX 5300M. AMD ma szykować mobilne GPU Navi

Radeon RX 5500M i RX 5300M. AMD ma szykować mobilne GPU Navi

Okazuje się, że kolejne desktopowe karty graficzne Navi to nie jedyne nowości w zakresie GPU, nad którymi pracować może obecnie AMD. Jak donosi bowiem portal WccfTech, powołując się na własne źródła, czerwona ekipa pracuje w pocie czoła również nad dwoma mobilnymi grafikami, bazującymi na 7 nm architekturze Navi (RDNA), które wkrótce trafić mogą do laptopów. Mowa tu o kartach Radeon RX 5500M oraz RX 5300M, które rywalizować mają na rynku z mobilnymi modelami NVIDII, odpowiednio GTX 1650 i GTX 1050 Ti GeForce. Co ciekawe, poznaliśmy też pierwsze szczegóły specyfikacji jednego z GPU - RX 5500M.

Czerwona ekipa pracuje podobno w pocie czoła nad dwoma mobilnymi grafikami, bazującymi na 7 nm architekturze Navi (RDNA).

Radeon RX 5500M i RX 5300M. AMD ma szykować mobilne GPU Navi

I tak, zdaniem informacji do jakich dotarł portal WccfTech, laptopowa karta graficzna RX 5500M wyposażona zostanie w 1408 procesorów strumieniowych RDNA. Jej częstotliwość taktowania w trybie Boost dochodzić ma do 1645 MHz, a jeśli chodzi o pamięci, to wiemy jedynie, że AMD sięgnąć ma po VRAM typu GDDR6 o prędkości 14 Gb/s. GPU oczywiście oparte zostanie o 7 nm proces technologiczny FinFET od TSMC. Niestety nie poznaliśmy magistrali pamięci ani jej przepustowości czy pojemności. Poniżej możecie jednak zapoznać się z wykresem wydajności z benchmarku 3DMark11 , który pokazuje, jak nadchodzące mobilny grafiki Czerwonych wypadają na tle zielonej konkurencji.      

Radeon RX 5500M i RX 5300M. AMD ma szykować mobilne GPU Navi

Z powyższego wykresu wynika, że nadchodzące nowości AMD powinny stosunkowo łatwo uporać się ze swoimi bezpośrednimi konkurentami. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy tu jedynie o benchmarku syntetycznym i na dodatek nie najświeższym, bo bazującym na API DirectX 11 (choć rezultaty mimo wszystko prezentują się imponująco). Jeśli więc informacje te się potwierdzą, to AMD w końcu może stać się konkurencyjne dla NVIDII w laptopowym segmencie, przynajmniej jeśli chodzi o niższą półkę cenową. Poza tym, mobilne karty Radeon RX 5500M oraz RX 5300M stanowić mogą dla nas pewną wskazówkę, czego możemy spodziewać się po producencie, jeśli chodzi o nowości desktopowe.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 5500M i RX 5300M. AMD ma szykować mobilne GPU Navi

 0