Radeon RX 560D - karta dla górników czy odgrzewany kotlet?

Radeon RX 560D - karta dla górników czy odgrzewany kotlet?

Rynek sprzętu dedykowanego wydobyciu kryptowalut stał się tak atrakcyjny, że już nie tylko zewnętrzni producenci kart graficznych, ale też samo AMD zdecydowało się na wypuszczenie układu dedykowanego górnikom. Karty z średniego i wysokiego segmentu sprzedają się jak ciepłe bułeczki, AMD poszło więc za ciosem i ogłosiło wypuszczenie "nowego" wariantu Radeonów RX. Niestety nie jest to w żadnym wypadku nowa karta. 

RX 560D jest to jednak tak naprawdę układ RX 460, na którym naklejono nalepkę z wyższym numerkiem. RX 560D wg pierwszych doniesień ma być wyposażony w 896 procesorów strumieniowych, a liczba ta pokrywa się dokładnie z RX 460. Podobnie ma się sprawa z jednostkami teksturującymi oraz renderującymi, które w obu przypadkach wynoszą odpowiednio 56 i 16. Chiński portal MyDrivers donosi, że dzięki fabrycznej modyfikacji biosu, karta ma pobierać o połowę mniej mocy niż standardowy RX 560, oferując przy tym niewiele niższe osiągi. 

Obniżony o 50% pobór prądu w RX 560D, przy niewielkim spadku wydajności, to może być ciekawy produkt dla górników. Jeśli jednak tak nie jest, to karta będzie zwykłym odgrzewanym kotletem.

Jeśli pogłoski o tym drastycznie zmniejszonym apetycie na energię są prawdziwe, to karta będzie łakomym kąskiem dla osób zaangażowanych w kopanie kryptowalut. Według pogłosek odbiorcą docelowym karty mają być wyłącznie Chiny. W przypadku gdy karty te będą warte zakupu, to w bardziej lub mniej oficjalny sposób, z pewnością znajdą się i na naszym rynku. Możliwe jedna, że informacje te są wyssane z palca, wtedy karta ta podzieli los Radeona RX 470D, trafiając do niewymagających użytkowników, a świat zachodni będzie mógł ją podziwiać tylko na zdjęciach. AMD planuje rozpocząć sprzedaż jeszcze w tym miesiącu i zapowiada, że RX 560D będzie dostarczany przez wszystkich większych partnerów producenta. Niestety cena oraz dokładne informacje jak częstotliwości taktowania rdzenia i pamięci, nie są na chwilę obecną znane.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 560D - karta dla górników czy odgrzewany kotlet?

 0