Radeon RX 5700M i RX 5600M - AMD atakuje NVIDIĘ w segmencie mobilnym

Radeon RX 5700M i RX 5600M - AMD atakuje NVIDIĘ w segmencie mobilnym

Konferencja AMD na CES 2020 obfitowała w zapowiedzi nowych produktów i choć nie przyniosła prezentacji architektury Zen 3 czy GPU znanego jako „Duże Navi”, to jednak nie mogliśmy narzekać na brak nowości. Czerwona ekipa w tym roku postanowiła mocno zaatakować segment mobilny i w związku z tym zapowiedziała nie tylko nowe laptopowe układy APU, ale i rozszerzyła swoją ofertę w zakresie 7 nm kart graficznych dla notebooków. Mowa tu o modelach Radeon RX 5700M i RX 5600M, które zadebiutować mają w gamingowych laptopach w jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku i podejmą walkę z mobilnymi wersjami GeForce’a RTX 2070 i RTX 2060 od NVIDII. Biorąc zaś pod uwagę obecną ofertę AMD, spodziewać możemy się, że na rynku pojawią się laptopy wyposażone zarówno w CPU, jak i GPU od tego producenta i ciekawi jesteśmy, jak wypadać będą cenowo na tle modeli z podzespołami od Niebieskich i Zielonych.

Radeon RX 5700M i RX 5600M zadebiutować mają w gamingowych laptopach w jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku i podejmą walkę z mobilnymi wersjami GeForce’a RTX 2070 i RTX 2060.

AMD do promocji karty graficznej Radeon RX 5700 używa słowa „ultimate”, co sugerować może, że GPU to stanowić będzie najwyższy model w ramach mobilnej oferty tego producenta. Niestety firma nie zdradziła jeszcze żadnych szczegółów specyfikacji, ale jeśli ta zbliżona będzie do desktopowych wariantów, to spodziewać można się, że RX 5600M otrzyma 2304 procesory strumieniowe, a RX 5700M  wyposażony będzie w 2560 procesorów strumieniowych. W obu przypadkach spodziewać można się naprawdę wysokiej wydajności, która pozwoli na ogrywanie najbardziej wymagających gier na wysokich ustawieniach. Kluczową kwestią z punktu widzenia laptopów jest oczywiście czas pracy na baterii i wykorzystanie 7 nm technologii pozwolić ma na uzyskanie wysokiej energooszczędności, a zastosowanie innowacyjnego systemu chłodzenia zapewni możliwość tworzenia niezwykle smukłych laptopów, takich jak Zephyr od Asusa.

AMD Radeon RX 5600 XT wystawiony przeciw GTX 1660 Ti w cenie 279 dolarów

Obecne laptopy wyposażone w podzespoły AMD przeważnie są o ok. 100 USD tańsze od odpowiedników z podzespołami NVIDII i Intela, ale dotychczas oferta ta była ograniczona do modeli wyposażonych w karty graficzne Radeon RX 5500M i ciekawi jesteśmy, jak wypadać będzie to porównanie w wyższym segmencie. AMD planuje mocno zwiększyć swoje udziały na rynku laptopów, gdzie dotychczas mocno odstawało od rywali i wygląda na to, że 2020 rok może być pod tym względem przełomowy dla firmy. Jeśli więc Czerwoni przeniosą swoje obecne doświadczenie z segmentu desktopowego na mobilny, mają szansę na realny sukces, a większa konkurencja przeważnie przynosi wymierne korzyści dla konsumentów, więc można się tylko cieszyć z takiego obrotu sprawy.         

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 5700M i RX 5600M - AMD atakuje NVIDIĘ w segmencie mobilnym

 0