Radeon RX 590 - wydajność, data premiery i spodziewana cena nowej karty AMD

Radeon RX 590 - wydajność, data premiery i spodziewana cena nowej karty AMD

Z Dalekiego Wschodu docierają do nas nowe przecieki na temat nadchodzącej karty graficznej Radeon RX 590. Tym razem dostarczają one domniemaną datę premiery oraz cenę tego modelu, bazującego na odświeżonej architekturze Polaris. Co prawda, spodziewaliśmy się, że grafika ta trafi do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu, ale wygląda na to, że przyjedzie nam poczekać na jej debiut jeszcze kilka tygodni. Przy okazji, w bazie danych benchmarku Final Fantasy XV pojawił się już Radeon RX 590, co pozwala nam przyjrzeć się jego wydajności, a ale to nie wszystko, ponieważ wyciekła również grafika prezentująca autorski wariant tej karty od PowerColor. Zanim przejdziemy do szczegółów, warto przy okazji zaznaczyć, że Radeon RX 590 będzie pierwszą kartą graficzną AMD od serii Radeon R9 300, która korzysta z nazwy Radeon *90, wcześniej zarezerwowanej dla flagowych produktów Czerwonych. Trzeba jednak pamiętać, że AMD ponownie sięgnąć ma tu już po wysłużoną architekturę Polaris (konkretnie Polaris 30), która doczeka się przesiadki na 12 nm proces technologiczny.

Premiera karty Radeon RX 590 zdaje się być już nieodległa, a kolejne przecieki zdradzają interesujące szczegóły na jej temat. 

Radeon RX 590 - wydajność, data premiery i spodziewana cena nowej karty AMD

Przejdźmy zatem do konkretów, i tak zdaniem Mydrivers, Radeon RX 590 zadebiutuje na rynku 15 listopada, a jego sugerowana cena w Chinach wynosić ma 2099 CNY, czyli ok. 300 USD (oficjalna cena na rynkach zachodnich może być niższa, ponieważ za 350 USD kupić można już model RX Vega 56 i to z trzema grami). Poza 12 nm GPU Polaris 30, które powinno pozwolić ma delikatne przyspieszenie zegarów, otrzymać mamy tu również 8 GB pamięci GDDR5 o prędkości 8 Gb/s, co powinno pozwolić nowemu Radeonowi na skuteczną walkę z propozycjami rywala ze średniej półki, w tym nowym  GeForcem GTX 1060, który otrzymać ma pamięci GDDR5X. Wygląda więc na to, że końcówka tego roku zapowiada się interesująco, jeśli chodzi o mainstreamowy segment rynku i dojdzie do starcia nowych produktów gigantów, choć w obu przypadkach bazujących na nie najnowszych już architekturach.

Radeon RX 590 - wydajność, data premiery i spodziewana cena nowej karty AMD

Źródło: VideoCardz

Czego możemy spodziewać się po Radeonie RX 590 w kwestii wydajności? Tu z pomocą przychodzi benchmark Final Fantasy XV, który może nie jest najlepszym wyznacznikiem osiągów kart AMD, ponieważ faworyzuje produkty NVIDII, ale pozwala sprawdzić jak nowa karta Czerwonych wypada na tle poprzedników. I tak, Radeon RX 590 dostarcza wyższy skok wydajności względem Radeona RX 580 niż ten zapewniał względem swojego poprzednika, czyli Radeona RX 480. Nie są to duże wartości, ponieważ mówimy o skoku rzędu 10-15%, ale wystarczające, by narobić problemów konkurencji w postaci GeForce’a GTX 1060, bo jego następcy nie widać jeszcze na horyzoncie, więc AMD ma szanse zamieszać w tym segmencie. Poniżej możecie również przyjrzeć się karcie PowerColor Radeon RX 590 Red Devil, która wygląda praktycznie identycznie jak Radeon RX 580 Red Devil Golden Sample, gdzie za chłodzenie odpowiada trzyslotowy cooler.

Radeon RX 590 - wydajność, data premiery i spodziewana cena nowej karty AMD

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 590 - wydajność, data premiery i spodziewana cena nowej karty AMD

 0