Radeon RX 600 - pierwsze szczegóły projektu Zen dla GPU

Radeon RX 600 - pierwsze szczegóły projektu Zen dla GPU

Kilka dni temu pisaliśmy na temat układów graficznych Navi, które według ostatnich przecieków mają być przeznaczone dla kart graficznych ze średniej półki i oferować będą wydajność na poziomie GeForce'a GTX 1080 w cenie ok. 250 USD. Najnowsze doniesienia wskazują zaś, że AMD pracuje także nad nową serią kart graficznych, Radeon RX 600.

Portal WccfTech podaje, że dowiedział się nieoficjalnymi kanałami, iż projekt ten nosi nazwę "Zen", która kojarzona jest z procesorami firmy, ale idealnie pasować ma także w tym przypadku, zarówno ze względu na jego naturę, jak i ludzi zaangażowanych w jego realizację. Warto jednak najpierw nakreślić pewne tło, które wiąże się z odejściem w ubiegłym roku szefa działu Radeon Technologies Group (Raja Koduri), czyli człowieka odpowiedzialnego za wszystkie aspekty działalności działu graficznego AMD - od ustalania planów na przyszłość, przez inżynierię i opracowywanie nowych produktów, aż po strategie marketingowe. Po tym jak Koduri przeszedł do Intela, prezes firmy zmuszona była wypełnić lukę po nim, zatrudniając dwóch weteranów branży - Davida Wanga i Mike'a Rayfielda, którzy w RTG zajmują się pracami inżynieryjnymi i codzienną działalności działu. Doprowadziło to również do dużej restrukturyzacji wewnątrz RTG, w tym odejścia i zatrudnienia kilku kluczowych graczy. Jedną z największych zmian wynikłych po odejściu Rajy jest zebranie zespołu inżynierów "Zen" w ramach Radeon Technologies Group, którego jedynym celem jest drastyczne zwiększenie wydajności GPU opracowywanych przez AMD, w czym pomóc mają najlepsi specjaliści pracujący dla Czerwonych.  

Zdaje się, że AMD szykuje podobną rewolucję w ramach swoich GPU, jaką niedawno przeszły CPU wraz z debiutem architektury Zen

Z przecieków wynikać ma, że nowy zespół został utworzony w październiku zeszłego roku, kiedy wiadomo było, że Koduri opuści AMD. Składa się on z kilku inżynierów, którzy pełnili kluczową rolę w pracach nad procesorami Zen i dostarczeniu tych CPU na rynek. Jedną z wiodących postaci projektu Zen (w ramach RTG) ma być nikt inny, jak Suzanne Plummer, która była kluczowym architektem święcących obecnie triumfy procesorów Ryzen. Nowy zespół zapewnić ma duży skok jakościowy, szczególnie w zakresie wydajności nadchodzących kart graficznych AMD, w czym pomóc mają właśnie specjaliści stojący za architekturą Zen, stąd też nazwa projektu. Prace koncentrować mają się na dwóch obszarach - pierwszy zakłada znaczące przyspieszenie zegarów grafik AMD, drugi poprawę ich efektywności energetycznej. Podobno Lisa Su oczekuje rezultatów w tym zakresie jeszcze w tym roku, ale nowy zespół RTG ma być także zaangażowany w pracę nad Navi, która spodziewana jest dopiero w 2019 roku oraz zupełnie nową architekturę mającą zastąpić GCN (2020 rok). Niestety nie wiemy jeszcze, kiedy oczekiwać kart Radeon RX 600 na rynku, ale WccfTech sugeruje, że może to nastąpić zdecydowanie szybciej niż w 2020 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 600 - pierwsze szczegóły projektu Zen dla GPU

 0