Radeon RX 6700 - nowe szczegóły specyfikacji. Premiera szybciej niż planowano

Radeon RX 6700 - nowe szczegóły specyfikacji. Premiera szybciej niż planowano

Patrick Schur, który uznawany jest za wiarygodne źródło w naszej branży, podzielił się na Twitterze najnowszymi informacjami na temat nadchodzących kart graficznych Radeon RX 6700, które bazować będą na układach graficznych Navi 22. GPU tej z serii pojawiały się już we wcześniejszych przeciekach, w tym aktualizacjach firmware’u macOS, gdzie pojawiały się obok Navi 21 i Navi 23. Z dotychczasowych doniesień wiadomo, że możemy się tu spodziewać do 40 jednostek obliczeniowych (CU), czyli takiej samej liczby jak w GPU Navi 10 z poprzedniej generacji. Oznacza to, że seria Radeon RX 6700 stanowić będzie bezpośrednie następstwo dla kart Radeon RX 5700 nie tylko w ramach nazwy, ale także specyfikacji, ale oferując lepszą efektywność energetyczną i wyższe częstotliwości taktowania zegarów, co w połączeniu z nową architekturą powinno przynieść znaczący wzrost wydajności.

Nowe informacje ujawnione przez Patricka Schura dotyczą przede wszystkim wymogów energetycznych nadchodzących modeli Radeon RX 6700.

Nowe informacje ujawnione przez Patricka Schura dotyczą przede wszystkim wymogów energetycznych nadchodzących modeli Radeon RX 6700. Z uzyskanych przez niego danych wynika, że Navi 22 XT, które napędzać będzie kartę graficzną Radeon RX 6700 XT, charakteryzować ma się całkowitym poborem mocy w granicach 186-211 W. Tym samym nawet jeśli producent zdecyduje się na wykorzystanie bezpiecznej wyższej wartości, to i tak nie powinna być ona niższa niż w modelu Radeon RX 5700 XT, gdzie TDP wynosi 225 W. Jeśli zaś chodzi o wariant Radeona RX 6700 bez XT w nazwie, to spodziewać mamy się układu graficznego Navi 21 XL z TDP z poborem mocy w granicach 146-156 W. Ponownie jest to znacząco niższa wartość niż w karcie Radeon RX 5700, gdzie TDP wynosiło 180 W.

W odróżnieniu od Navi 21, GPU Navi 22 wyposażone jest w 192-bitową magistralę pamięci, co oznacza, że wszystkie modele wyposażone w ten układ oferować powinny 6 GB lub 12 GB pamięci graficznej. AMD niedawno zdradziło swoim partnerom przygotowującym autorskie wersje kart graficznych, że GPU Navi 22 zadebiutuje nieco wcześniej niż poprzednio planowano. Producent obecnie spodziewa się debiutu kart graficznych z serii Radeon RX 6700 w styczniu 2021 roku. Navi 22 zawita również do notebooków jako high-endowe GPU dla gamingowych modeli, gdzie rywalizować będzie z kartami NVIDII opartymi o układ GA104. Informacje na temat mobilnego wydania Navi 22 wciąż są mocno ograniczone, ale może to być duża szansa dla AMD na mocne uderzenie w ten segment.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 6700 - nowe szczegóły specyfikacji. Premiera szybciej niż planowano

 0