Radeon RX 6700 XT - wyciek ujawnia specyfikację nadchodzącej karty AMD

Radeon RX 6700 XT - wyciek ujawnia specyfikację nadchodzącej karty AMD

AMD jak na razie wypuściło na rynek jedynie trzy high-endowe karty graficzne bazujące na technologii RDNA 2, a mianowicie Radeon RX 6800, RX 6800 XT i RX 6900 XT. Nie jest jednak żadną tajemnicą, że Czerwoni szykują się do prezentacji tańszych modeli opartych o nową architekturę GPU, a jedną z nich będzie Radeon RX 6700 XT. Ten rzucić ma wyzwanie kartom NVIDII ze średniej półki, które oparte są o układy GA104 i GA106, a jedną z przewag produktu AMD ma być większa pojemność pamięci VRAM. Właśnie z tego powodu Zieloni wypuścić mają GeForce’a RTX 3060 z 12 GB pamięci GDDR6 na pokładzie, pomimo że teoretycznie mocniejszy wariant GeForce RTX 3060 Ti otrzymał tylko 8 GB. 

Kiedy możemy spodziewać się premiery Radeon RX 6700 XT? Karta powalczy z GeForcem RTX 3060 i RTX 3060 Ti.

Kiedy możemy spodziewać się premiery Radeon RX 6700 XT? Ten pierwotnie zadebiutować miał w poprzednim miesiącu, ale tak się nie stało i AMD podobno przesunęło premierę na końcówkę pierwszego kwartału, czyli drugą połowę marca. Partnerzy firmy nie mają jeszcze dokładnej daty premiery, ale jeśli przecieki mówią prawdę, to zapewne aktywnie pracują już nad swoimi wariantami tego modelu. Zdaje się, że karta ta otrzyma 12 GB pamięci GDDR6 obsługiwanych przez 192-bitową szynę. Co więcej, jej sercem ma być w pełni odblokowany układ Navi 22 z 2560 procesorami strumieniowymi. Na ten moment nie wiemy jeszcze, czy AMD zdecyduje się na słabszą wersję bez XT w nazwie, ale jest to bardzo prawdopodobne i takowa powinna otrzymać okrojoną wersję GPU z mniejszą liczbą procesorów. 

Z nieoficjalnych doniesień wynika zaś, że Czerwoni oferują partnerom dwie wersje układu graficznego Navi 22 XT, z czego jeden dla fabrycznie podkręconych modeli. Nie znamy jednak żadnych szczegółów odnośnie tych GPU. W międzyczasie zaś Andreas Schilling z HardwareLuxx opublikował logo karty Radeon RX 6700 XT, które zapewne pochodzi z materiałów marketingowych AMD lub wytycznych dotyczących opakowania dostarczonych partnerom. Redaktor potwierdza obecność 12 GB VRAM, ale również informację, że karta celować będzie w rozgrywkę w rozdzielczości 1440p. Andreas również nie otrzymał potwierdzenia daty premiery tego modelu, więc zakładać można, że rzeczywiście na premierę przyjdzie nam poczekać do końca kwartału. Być może do tego czasu poprawi się sytuacja z dostępnością nowych grafik na rynku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 6700 XT - wyciek ujawnia specyfikację nadchodzącej karty AMD

 0