Radeon RX 6800 XT dostrzeżony w całkowicie czarnej wersji

Radeon RX 6800 XT dostrzeżony w całkowicie czarnej wersji

Za kilkanaście dni, dokładnie 18 listopada, zadebiutują dwie nowe karty graficzne AMD – Radeon RX 6800 XT oraz nieco słabszy Radeon RX 6800. Według zapowiedzi Czerwonych cechują się one dobrą wydajnością, która pozwala im konkurować kolejno z RTX-ami 3080 oraz 3070. Chociażby z tego powodu konstrukcje z architekturą RDNA 2 będą cieszyć się sporym zainteresowaniem i niektórzy producenci już teraz zapowiadają, że cały zapas zostanie wyprzedany w zaledwie kilka minut. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że przez pierwsze 2 tygodnie dostępne mają być tylko modele referencyjne, przygotowane przez AMD. Na oficjalnej konferencji mogliśmy zobaczyć, że będą one utrzymane w czarno-biało-czerwonej kolorystyce, tak charakterystycznej dla tej marki. Jednak w Chinach pojawił się inny model, który jest niemal całkowicie czarny. Czyżby AMD szykowało karty Black Edition?

W chińskich mediach społecznościowych pojawiła się nietypowa karta Radeon RX 6800 XT.

AMD Radeon RX 6800 XT Black Edition

Zdjęcie pojawiło się w chińskich mediach społecznościowych. Prawdopodobnie widzimy na nim kartę Radeon RX 6800 XT, co sugeruje między innymi rozmiar systemu chłodzenia. Sprawne oko zauważy, że jest to model w pełni referencyjny, bowiem prezentuje się dokładnie tak samo, jak modele zaprezentowane na oficjalnej konferencji AMD. Świadczą o tym też naklejki na wentylatorach, gdzie poszczególni producenci zazwyczaj umieszczają swoje logo. Jednak jedna rzecz się nie zgadza – kolory. Referencyjne Radeony z serii RX 6000 mają czarno-biało-czerwoną kolorystykę. Tymczasem tutaj karta jest niemal całkowicie czarna. Jedynym, wyróżniającym się elementem są białe paski umieszczone na krawędziach wentylatorów. Co więcej, nic nie wskazuje na to, aby miał to być ręcznie malowany model. Wygląda, że w takim stanie wyjechał z fabryki. Czy to oznacza, że do sprzedaży trafią też Radeony Black Edition? Być może, ale póki co to nic oficjalnego.

Warto przypomnieć, że Radeon RX 6800 XT wyposażony jest w układ Navi 21 XT z 4608 procesorami strumieniowymi, 288 jednostkami teksturującymi oraz 128 ROP. Ma 16 GB pamięci VRAM GDDR6 16 Gbps oraz 128 MB Infinity Cache. Nie brakuje też sprzętowej obsługi Ray Tracingu, która będzie działać w już wydanych grach, o ile te do śledzenia promieni wykorzystują one biblioteki DirtectX. Pod względem wydajności karta ma rywalizować z GeForce’ami RTX 3080. Premiera zaplanowana jest na 18 listopada. W pierwszej kolejności dostępne będą modele referencyjne, a po mniej więcej 2 tygodniach do sprzedaży trafią też karty przygotowane przez partnerów AMD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 6800 XT dostrzeżony w całkowicie czarnej wersji

 0